SEKTÖRDEN HABERLER

SATIN ALMA İPTAL OLABİLİR.

EssillorLuxottica GrandVision(Atasun Optik) şirket belgelerinin incelenmesi için açmış olduğu davayı kaybetti.

NOT: 

Anlaşma tamamlandı. Satın almanın iptal olma olasılığı çok düşük. Üst düzey görüşmeler olumlu devam ediyor. Sadece LuxotticaEsillor’un pazarlık yapacağı dava konuları iptal oldu.

EssillorLuxottica satın almada ekstra pazarlık konusu hâline getirmek istediği ( GrandVision anlaştığı fiyatan daha aşağı alma planı) şirket evrakların da usulsüz olduğu konusunda açtığı ikinci davayı da kaybetti.

7. Ayda Avrupa Tahkim Komisyonun vereceği karara öncesi GrandVision’nın elini güçlendiren bu karar.Buna göre EssillorLuxottica 400 milyon euro tazminatı ödeyecek satın almadan çekilecek yada 7,3 Milyar euro satın almayı gerçekleştirecek. Gözler 20 Temmuz 2021 yapılacak Tahkim Komisyonun vereceği kararda.

Koz dergisinin haberi aşağıdadır.

GrandVision (Atasun’nun dahil olduğu grup ) ile Dava

ikinci duruşmada da başarısız oluyor

Hollanda Rotterdam Bölge Mahkemesi de temyiz konusunda GrandVision lehinde karar verdi ve EssilorLuxottica’nın GrandVision şirket belgelerini incelemesi için açtığı davayı reddetti. Mahkeme, Eylül 2020’de zaten bu şekilde karar vermişti. Bu, EssilorLuxottica’nın , Corona krizi sırasında GrandVision’ın perakendede rotasını nasıl değiştirdiğine dair ayrıntılı bilgiye erişimi olmadığı anlamına geliyor.

07 Nisan 2021, David Friederichs

Bu olayın devralma için ne anlama geldiği ise hala belirsiz. Bununla birlikte Hollanda televizyon haber servisi rtlnieuws’un bildirdiğine göre, paralel olarak yürütülen bir davada , her iki taraf da belgelerin sınırlı bir şekilde incelenmesini kabul etmişti. Bu gerçek göz önünde bulundurulduğunda, temyiz mahkemesi için EssilorLuxottica’nın, GrandVision’ın iş kayıtlarına erişimde meşru talebi yeterince makul bulunmadı.

Yakın zamanda AB Komisyonu anlaşmayı şartlara bağlı olarak onaylamıştı. Belçika, İtalya ve Hollanda’da yaklaşık 350 Grandvision optik mağazasının kapanması gerekiyor. Bunun üzerine hem Alman Optisyenler ve Optometristler Derneği (ZVA) hem de Avrupa Optometri ve Optik Konseyi’nden (ECOO) eleştiriler gelmişti.

Son günlerdeki gelişmelerden bağımsız olarak, anlaşmada bu süreç devam ediyor. Bu anlaşma 20 Temmuz 2021 ay sonuna kadar sonuçlanmadığı takdirde, EssilorLuxottica’nın 400 milyon avroluk bir para cezası ödemesi gerekecek. Mevcut karar göz önüne alındığında, anlaşılan 7,3 milyar avroluk satın alma fiyatının yeniden müzakere edilmesi de pek olası görünmüyor.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');