SEKTÖRDEN HABERLER

AVRUPA’DAKİ GÖZLÜKÇÜLER, BİRLEŞME YÜZÜNDEN AYAKTA.

ZVA ( Alman Gözlükçüler Derneği ), AB Komisyonu'nun kararını eleştiriyor

Avrupa Optometri ve Optik Konseyi’nden () sonra,  şimdi de Alman Optisyenler ve Optometristler Derneği (ZVA)  AB Komisyonu’nun ve ‘nun dahil olduğu grup olan ’ın birleşmesi hakkındaki kararına yönelik eleştirilerini dile getirdi.  ZVA, koşulların yeterince oluşmadığını ve tüketicilerin ürün seçimi kısıtlamaları ile ilgili sonuçlar konularında uyardı

01 Nisan 2021, David Friederichs  DOZ dergisi

 

ZVA Başkanı Thomas Truckenbrod ; “Alman gözlükçülerin çıkarlarının bir temsilcisi olarak, bu birleşme ile oftalmik gözlük camı  ve çerçeve üreticileri kendi çıkarları doğrultusunda değer zincirini kısaltıyor ve bizim müşterilerimize doğrudan  ulaşmak bu yöntemi kullanıyor  doğal olarak bu durum  bizi endişelendiriyor “dedi .

Başkan Truckenbrod ,; “ GrandVision -EssilorLuxottica’nın devralınmasıyla ilgili koşulların  Alman optik pazarının gerçeğini yansıtmadığından , AB Komisyonu’nun bu onayına katılmıyoruz “ mesajını verdi . Truckenbrod sadece kendi meslektaşları ve onların şirketleri için endişelenmiyor aynı zamanda, dikey pazar yoğunlaşmasının her zaman tüketici için ürün ve seçenek çeşitliliğini kısıtlama riski oluşturduğunu belirtiyor.  Bu nedenle, birleşmenin Alman pazarını nasıl etkileyeceğini zaman içinde görmemiz gerekecek. ”

Anlaşmanın ön şartı olarak, AB Komisyonu,  her iki şirketten de Belçika, Hollanda ve İtalya’daki 350 optik mağazasını kapatmasını istemişti. Bunun öncesinde,  komisyon Avrupa’nın her yerinden optik mağazalarına bu birleşmeyi sormuş ve karara toplam 4.300 yanıtın dahil edilerek ayrıntılı bir inceleme yapmıştır. ECOO ( Avrupa Optisyenler ve Optometristler Konseyi ), kararı benzer şekilde eleştirdiğini zaten önceden ifade etmişti .

 

“AB Rekabet  kurulu üyeleri  burada biraz saf olduğunu düşünüyorum. Almanya pazarında da yakın gelecekte belirli ürünler için tekel durumu beklenebilir. ZVA olarak gelişmeyi yakından takip edeceğiz ” diyor Truckenbrod

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');