SEKTÖRDEN HABERLER

TOGB : Nöbet Sistemine Geçiyoruz.

Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği Optisyenlik müesseselerinin nöbet sistemine uygun olmamasına rağmen nöbet sistemi geçişine onay verdiğini açıkladı.

 

AÇIKLAMA

Optisyenlik müesseseleri, 5193 sayılı Optisyenlik Hakkında Kanun ve 28886 sayılı Yönetmelik ile, Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumuna bağlı sağlık hizmet sunucuları olarak hizmet vermektedir

Bu minvalde tıbbi cihaz satış merkezi olarak İçişleri Bakanlığımızın yayınlamış olduğu genelgenin 6. Maddesinde ifade edilen müesseselerdir. Optisyenlik müesseselerinin Tıbbi Cihaz Kurumunun yayınladığı 30.04.2021 E-61749811-010.06-422927 yazısı ile, bir önceki yazısına muhalefeten optisyenlik müesseselerinin muafiyetinin kaldırıldığı ifade edilmiştir.

Hastalarımızın muayene olduktan sonra gözlüğünü alamaması, vatandaşlarımızın ve kamu sağlığının doğrudan zarar görmesine neden olacaktır.

İçişleri Bakanlığımızca yayınlanan duyuru (27.04.2021 Tarih Ve 7576 Sayılı “Tam Kapanma Tedbirleri” Konulu Genelgemize İlişkin Sıkça Sorulan Sorular, 23) ile, optisyenlik müesseselerinin nöbet sistemi ile çalışabileceği belirtilmiştir. Ancak Optisyenlik müesseselerinde nöbetçilik sisteminin gerek mevzuatımız gerekse teknik nedenlerle uygulanma imkânı bulunmamaktadır.

Bununla birlikte kamunun sağlığa erişimini kolaylaştırmak adına İçişleri Bakanlığımızın aldığı nöbet uygulaması kararını, ilgili Valilikler, Kaymakamlıklar ve İl Sağlık Müdürlüklerinin ve Odalarımızın koordinasyonuyla devam edilmesine Birlik Yönetim Kurulumuzca karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Türk -Gözlükçüler Birliği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');