SEKTÖRDEN HABERLER

Milletvekili Kaplan :Optik Sektörü Kaosun İçine Çekilmek İsteniyor.

Sosyal medyada optisyen ve gözlükçülerin muafiyetinin kaldırılmasına tepki gösteren vekilimiz hem eczacı hemde optisyen olduğunu öğrenince kendisi ile telefonda kısa bir röportaj gerçekleştirdik.

CHP Gaziantep Milletvekilimiz Eczacı- ile röportajımız.

: Merhaba sayın Kaplan, Gerek ulusal medyada gerekse yerel medyada Optisyen ve gözlükçülerin kapatılmasına karşı çıktınız. Gösterdiğiniz gerekçeyi biraz açar mısınız ?

İrfan Kaplan : Optisyenler ve gözlükçüler sağlık meslek mensuplarıdır. Görme ve görmeye yardımcı tıbbi cihazların uygulamasında sağlık sunucusu olarak hizmet vermektedirler. İnsanların tıbbi cihaz olarak kullandıkları gözlüklerinin kırılması durumunda, tedavi amaçlı düzenli olarak kullanılan gözlüklerin yenilenmesi gerekmektedir. Bunun engellenmesi anlamsızdır. Bende bir gözlük kullanıcısı olarak gözlüksüz hiçbir işi göremeyeceğim gibi ev içi kazalar ile de karşılaşabilirim. Kaldıki bir bütün olarak çalışan sağlık sistemi düşünün, göz doktorları görevi başında, optik gözlük tedarikçileri işlerinin başında ,optik cam depoları açık ama bu unsurları bir araya getiren uygulamalı hizmeti sağlayan optisyenlik müesseselerini son anda kapat. Mantık dışı anlamsız bir karardır.

Engin Yalnız : Şimdi de nöbetçi uygulaması getirdiler ama sektörün her alanında tepkiler geliyor. Oda başkanlarımız kabul etmiyor bu uygulamayı.TOGB’ de uygulamayı uygun görmese de kabul ettiler. Eczacılar gibi bizde bir nöbet sistemi olabilir mi ?

İrfan Kaplan : Şu çok önemli, sektör buna karşı çıkıyorsa burda bir aksaklık var. Böyle bir nöbet uygulaması yapacaksanız Gözlükçüler Birliği’nin görüşünü alırsınız. Anladığım kadarıyla böyle bir görüş alınmamış. Bu kararları veren kurumlar için de tam bir liyakatsızlık söz konusu. Eczacılık farklı bir sağlık mesleği, Optisyenlik farklı bir sağlık mesleği uygulanabilirliğini kanun ve mevzuatlar çerçevesinde incelenip Oda ve Birliklerinizin karar vereceği bir konudur. Bu konuda çok fazla bir şey söylemem doğru olmaz.

Engin Yalnız : Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı ?

İrfan Kaplan : Şunu ekleyeyim takip ettiğim kadarı ile optik sektörü adına alınan hatalı kararlar yüzünden gözlükçü kaos ortamının içine çekilmek isteniyor gibi bir hava oluşuyor sanki. Binbir güçlük ile fedakârca Türk halkına sağlık hizmeti vermek isteyen optisyen ve gözlükçüler üzerinden yapılan bu hatalardan vazgeçilmesi gerektiğine inanıyor sağlık mensubu olan optisyen ve gözlükçü meslektaşlarım ile dayanışma içinde olduğumu bilmelerini istiyorum. Hayırlı ramazanlar dilerim.

images 23
Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep Milletvekili Eczacı İRFAN KAPLAN

CHP’li Milletvekili Kaplan’dan Optisyenler İle İlgili Açıklama

CHP Gaziantep Milletvekili Eczacı ve Optisyen İrfan Kaplan, 30 Nisan tarihli kararla 17 günlük sokağa çıkma yasağı içinde kalan Optisyenler ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Kaplan, yaptığı yazılı açıklamasında 17 gün kapalı kalacak Optisyenlik müesseselerinin hem ekonomik hem de sağlık anlamında doğru olmadığını ifade etti.

17 GÜN KAPATMA HEM SAĞLIĞA ERİŞİMİ ENGELLEYECEK HEM DE BU MÜESSESELERİ EKONOMİK SIKINTIYA SOKACAKTIR!

 

Ülke genelinde Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış̧ 8.000 Optisyenlik müessesesinin olduğunun altını çizen Milletvekili, pandeminin başladığı günden bu yana tıbbi cihaz satışına yönelik iş yerlerinin sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulduğunu ifade ederek, “Ne yazık ki 30 Nisan 2021 tarihi saat 17 itibariyle, Türkiye İlaç ve tarafından 17 günlük tam kapanma sürecinde Optisyenlik müesseselerinin muaf tutulmayarak, sokağa çıkma yasağı kapsamında kalacağı bilgisi verilmiştir. 17 gün bu yasak kapsamına alınması hem ekonomik hem de sağlık anlamda çok ciddi sıkıntılar doğuracaktır” dedi.

 

SAĞLIK BAKANLIĞI DERHAL BİR DÜZENLEME YAPSIN! MÜESSESELERİ 17 GÜNLÜK YASAKTAN MUAF TUTULSUN!

 

Kaplan, “Göz ve görme tedavilerinde hastaların ulaşması noktasında Optisyenlik müesseseleri birinci adımdır. Sağlık hizmeti veren bu müesseseler 17 gün yasak kapsamına alınması sağlığa erişim hakkını kısıtlar. Özel ve devlet ayırmaksızın tüm hastanelerde Göz Poliklinikleri hastalara hizmet verirken, bu müesseselerin kapatılmasının hiçbir mantığı yoktur. 17 gün kapanma ile vatandaşlarımız gözlüklerini temin edemeyecek, alınan reçetelerin 10 günlük süresi içinde Optisyenlere müracaat edememiş olmalarından kaynaklı geri ödeme sisteminde mağduriyet yaşayacaklardır. Hem vatandaşlarımız sağlığa erişim noktasında mağduriyet yaşayacak hem de bu müesseseler ekonomik anlamda oldukça sıkıntıya gireceklerdir. Ne vatandaşı, ne sağlığı ne de bu müesseselerin hiçbir şekilde yararına olmayacak bu kapanma derhal geri çekilmelidir. Optisyenlik müesseseleri 17 gün yasak kapsamına alınmayarak, çalışmalarına devam etmelidir. Sağlık Bakanlığını konu ile ilgili ivedi olarak bir düzenleme yapması için göreve davet ediyorum

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');