SEKTÖRDEN HABERLER
Trend

Essilor Luxottica Atasun Optik GrandVision parakende mağazalarını satın aldı.

Essilor Luxottica, Türkiye'de faaliyet gösteren hollanda kökenli(Atasun Optik ) GrandVision parakende mağazalarını satın aldı.

imagesEssilor Luxottica, Türkiye’de faaliyet gösteren hollanda kökenli( Optik ) parakende mağazalarını satın aldı.
Ray-Ban ( Luxottica) üreticisi Devralma Görüşmeleri Başladıktan Sonra GrandVision hisseleri dalgalanmaya başladı.
Ray-Ban güneş gözlükleri sahibi SA’nın, daha küçük Hollandalı gözlük perakendecisine yaklaşık 7,1 milyar avro değerinde (8 milyar dolar) değer verecek bir anlaşmaya katılmasının ardından ikinci bir gün daha yükseldi.

EssilorLuxottica, firmanın yaklaşık% 77 hissesini satın almak için GrandVision’ın kontrol eden hissedarı HAL ile görüşmelerde bulunduğunu söyleyen HAL, daha sonra Fransız-İtalyan ortaklığı tarafından onaylanan Bloomberg raporuna cevaben Çarşamba günü yaptığı açıklamada. (ATASUN)GrandVision’ın hisseleri Perşembe günü% 10’a yükseldi ve Eylül 2016’dan bu yana en yüksek seviyesi olan 25.30 Euro’ya ulaştı.
Bir devralım, GrandVision’ın hisselerini 28 milyon avro değerinde değerlendirebileceğini belirten Schiphol merkezli şirket, ayrı bir açıklamada veya müzakerelerin yayınlanmasından önce Salı günü borsa kapanış fiyatından yaklaşık% 33 daha yüksek bir değere sahip olabileceğini belirtti. Bu fiyata, HAL’in tutulması 6,2 milyar dolar değerinde olacak.

Atasun logoHollandalı şirket, EssilorLuxottica’nın bir anlaşmanın tamamlanmasının ardından tüm GrandVision’ın hisseleri için halka arzda bulunacağını söyledi.

EssilorLuxottica, reçeteli gözlük, kontakt lens ve diğer göz bakım ürünleri satan GrandVision’ı ekleyerek 40’tan fazla ülkede 7.000’den fazla mağaza kazandıracak. GrandVision, Brilleland ve For Eyes gibi perakende markalar altında faaliyet göstermektedir. Oakley dahil olmak üzere bilinen güneş gözlüklerine ek olarak, EssilorLuxottica, LensCrafters ve Pearle Vision gibi mağaza zincirlerine sahip.

twitter default imageHAL Holdingler
HAL, Hollandalı milyarder Van der Vorm ailesinin çoğunluğuna aittir ve köklerini Rotterdam’daki Holland America Line’ın 1873 kuruluşuna kadar uzanır. Şu andaki enkarnasyonu, 1989’da sahiplerin gemi hattını Karnaval’a satıp geliri olan bir yatırım şirketi kurmasıyla başlar. Halen, borsada işlem gören ve şirketlerdeki büyük hisse senetleri GrandVision’ın en büyük holdingi olup, 11 milyar Euro’dan fazla piyasa değerine sahiptir. Ayrıca Koninklijke Vopak NV’de 3 milyar dolarlık hisseye sahip ve yaklaşık 626 milyon dolarlık SBM Offshore NV’ye sahip.

GrandVision, Bloomberg ‘in görüşmeleri bildirmesinden sonra Çarşamba günü% 8.8 arttı. EssilorLuxottica, Perşembe günü Paris’te çok az değişikliğe uğradı.

GrandVision, 2015 yılında halka arzında yaklaşık 1 milyar avro para biriktirdi ve parayı genişleme planlarına dahil etti ve şirkete yaklaşık 5 milyar avro değerinde oldu.

kaynak  https://www.ft.com/content/

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');