SEKTÖREL YENİLİKLERSEKTÖRDEN HABERLERSGK

SGK SÖZLEŞME BEDELLERİNİ ODA ÖDEYECEK.

2020 Sosyal Güvenlik Kurumu sözleşme bedelleri bilindiği üzere kurucu Oda yönetimleri tarafından üyelerden alınmayacağı beyan edilmişti. 1. Bölge İstanbul Optisyen Gözlükçüler Odası Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği Merkez Yönetimin SGK ile gerekli görüşmeleri yerine getiremediğini, İstanbul Odası olarak gerekli yazışmaların yapıldığını ancak bir sonuç alınmadığını meslektaşların mağdur edilmemesi için böyle bir sorumluluk aldıklarını açıklayan bir yazı paylaştı.

Yalnız İstanbul Gözlükçüler Odası Yönetimi 2020 SGK Sözleşme Bedelini Mesul Müdürlerin ödemesi gerektiğini. Oda ise Şubat ayında tahsil edilecek olan 2020 Oda aidatından SGK Sözleşme Bedelinin düşüleceğini açıkladı.

Bu tarz bir uygulama bir çok sorun ve haksızlıkları da peşinden getire bilir . Türkiye’de faaliyet gösteren optisyenlik müesseseleri %60 -%70 çalışan  mesul müdür ile faaliyetini sürdürüyor. Burada aidat ücretini kendi cebinden karşılayan mesul Müdürler, Oda aidatını 588.6 TL eksik ödeyecek. İşveren SGK Sözleşme Bedelini zaten kendisi karşılıyordu. Peki müessese sahibi ile mesul müdürü aynı olan işletmeler, SGK Sözleşme Bedelini ödedikten sonra aidatını tam ödemiş gibi olacaklar, mağaza sahibi optisyen mesul müdür ile çalışan optisyen mesul müdür arasında bir haksızlık oluşuyor mu ?

Örnek: 2020 Aidatı 1400 TL Olsun  ,2020 SGK Sözleşme Bedeli de 588 TL olsun

Çalışan Mesul Müdür Optisyenler
1400 -588 ( SGK) = 812 Ödeyecek
Optisyenin 588 TL Kârlı  .

Mağaza Sahibi Mesul.M Optisyenler
588(SGK) + 812 = 1400 Ödeyecek.
Optisyenin 588 TL zararı var.

 

Değerli Üye Meslektaşlarımız,

30.12.2019 tarihinde SGK tarafından yayımlanan SGK 2020 Yılı sözleşme ücretleri hakkında duyuru sonrası odamız tarafından yazışma ve gelişmeler ile ilgili durumu bilgilendiren açıklama yapılmıştı.

Kurum yürürlükte olan sözleşmenin süresini bir yıl uzatarak sözleşme ücretlerinin daha önceki yıllarda olduğu gibi ödenmesi halinde sözleşmenin yenilenebileceği bilgisini paylaşmış olsa da Kamu Kurumu niteliğinde Oda ve Birlik olmamız sebebiyle 5510 sayılı Kanunun 73 üncü maddesi 13 üncü bendinin sağladığı istisnadan faydalanmamız engellenmektedir.

I.Bölge Yönetim Kurulu olarak siz değerli üyelerimizin 2020 yılında SGK Sözleşme ücretlerinin odamız 2020 Yılı yıllık aidatlarından karşılanması kararını aldık.

Birlik tarafından 2020 Yılı için oda yıllık aidat bedelinin açıklanması ve tahsil edilme takviminde 2019 yılında üyelik işlemlerini tamamlayan meslektaşlarımızın mesul müdürlük yaptıkları müessese için ödedikleri SGK 2020 Yılı sözleşme bedelinin düşülerek kalan kısım yıllık aidat olarak tahsil edilecektir.

Oda yönetim kurulumuz sorunun kaynağı her kim veya kuruluş  olursa olsun, üyelerimizin hak ve menfaati için gerekli her türlü olağanüstü kararı alan, üye meslektaşlarımızın yasal kazanımlarının takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Bilgilerinize

Not : 2020 Yılı SGK Sözleşme Yenileme işlemleri için gerekli görüşmeler İl SGK Müdürlükleri ile yapılmakta olup, sonuçlandıktan sonra iş ve işlemler ayrıca Web sayfamızdan duyurulacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');