SEKTÖRDEN HABERLERSGK

SGK Gözlük Ödemeleri Ulusal Basının Gündeminde

Kocaeli'de esnaf ziyareti sırasında optisyencom ekibi üyelerinden Optisyen Durmuş Bekdemir ile görüşen ve optik sektörünün sorunlarını dinleyen Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ,gözlük cam ve çerçevelerinde SGK desteğinin arttırılması için TBMM Başkanlığı'na kanun teklifinde bulundu. Ulusal Basında geniş yer bulan bu kanun teklifi meclis gündeminde nasıl değerlendirilicek merak konusu olmaya başladı.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, SGK’nın görmeye yardımcı tıbbi malzemeler için ödediği payın 8 yıldır güncellenmediğini belirterek, “Kurumun karşıladığı bu tutar ne vatandaşa ne de sektördeki binlerce esnaf, çalışan ve üreticiye verilen desteği karşılamamaktadır” dedi.

 

Hakverdi, gözlük cam ve çerçevelerinde SGK desteğinin arttırılması için TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinde, SGK’nın görmeye yardımcı tıbbi malzemeler için ödediği payın cam için 10 lira 16 kuruş, ithal çerçeve için 35 TL, yerli çerçeve için 40 TL olduğunu ve bu ödenen payın da 8 yıldır güncellenmediğini vurguladı.

 

“Sağlık harcamalarında gerekli desteğin verilmesi sosyal devlet olmanın gereğidir”

Eskiden her yıl güncellenen bu desteğin AKP döneminde güncellenmediğini bildiren Hakverdi, şöyle konuştu:

 

“İlgili kanunda yapılacak değişiklik ile gözlük cam ve çerçevelerinde, kurum tarafından ödenen payın artırılması, sektörde çalışan esnaf ve üreticiye destek olunması ve vatandaşa sağlık harcamalarında gerekli desteğin verilmesi gerekmektedir. Sağlık hakkı, anayasamız ve tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelerce güvence altına alınmış temel hak ve özgürlükler arasındadır.

Sağlık harcamalarında gerekli desteğin verilmesi de sosyal devlet olmanın gereğidir

Fiziksel gelişimleri hızlı olan 0-6 yaş grubundaki çocukların kullandıkları gözlük 1 yıl sonra yüzlerine küçük gelmektedir. Bu nedenle; 0 – 6 yaş aralığındaki çocuklarda bu hak her yıl yenilenmelidir. Yine her yaş grubundan vatandaşların ise gözlük camındaki her 0,25 derecelik değişlikte bu hak yenilenmelidir.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/-1823196?s=09

https://t24.com.tr/haber/chp-li-hakverdi-sgk-gozluk-cami-ve-cercevesi-icin-odedigi-pay-8-yildir-guncellenmedi,941513

https://ankahaber.net/haber/detay/chpli_hakverdi_sgknin_gormeye_yardimci_tibbi_malzemeler_icin_verdigi_pay_8_yildir_guncellenmiyor_33591

https://t.co/5JJ8oJ9hrj

https://halktv.com.tr/gundem/chpli-hakverdi-sgknin-gozluk-cam-ve-cercevesi-icin-verdigi-paya-isyan-etti-451779h

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');