SEKTÖREL YENİLİKLERGÖZ SAĞLIĞI

CERRAHİ OLMAYAN GÖRÜŞ DÜZELTİCİ TEDAVİ.

Columbia Üniversitesi Mühendisleri, görüşü kalıcı olarak düzeltmek için preklinik modellerde büyük umut vaat eden noninvaziv(Cerrahi Olamayan) bir yaklaşım geliştirdiler.

Yöntem, kornea dokusunun biyokimyasal ve biyomekanik özelliklerinin seçici ve lokal olarak değiştirilmesi için bir femtosaniye osilatör kullanır. Dokunun makroskopik geometrisini değiştiren teknik, cerrahi değildir ve refraktif ameliyatlarda görülenlerden daha az yan etkiye ve sınırlamaya sahiptir. Çalışma , , astigmatizma ve düzensiz astigmatizm ayı tedavi edebilir.

Miyopi, dünyada giderek artan bir sorundur. ABD ve Avrupa’da 50 yıl önce bu duruma göre iki kat daha fazla insan var. Bazı tahminlere göre, dünya çapında yaklaşık 2,5 milyar insan 2020’ye kadar miyopiden etkilenebilir.

Gözlükler ve kontakt lensler basit ve sağlıklı çözümlerdir; daha kalıcı olanı korneal refraktif cerrahidir. Ancak, görme düzeltme cerrahisi nispeten yüksek bir başarı oranına sahip olsa da, cerrahi sonrası komplikasyonlara ve nadir durumlarda kalıcı görme kaybına maruz kalan bir prosedürdür. Ek olarak, lazer in situ ve gibi lazer destekli görme düzeltme ameliyatları hala korneayı inceltebilen ve bazı durumlarda zayıflatabilen ablatif teknoloji kullanmaktadır.

Columbia Engineering araştırmacısı Sinisa Vukelic, vizyonu kalıcı olarak düzeltmek için klinik öncesi modellerde büyük umut vaat eden yeni bir non-invaziv yaklaşım geliştirdi. Metodu, kornea dokusunun biyokimyasal ve biyomekanik özelliklerinin seçici ve lokal olarak değiştirilmesi için çok düşük enerjili yüksek tekrar hızlarında darbe veren bir ultra hızlı lazer olan femtosaniye osilatör kullanır. Dokunun makroskopik geometrisini değiştiren teknik, cerrahi değildir ve refraktif ameliyatlarda görülenlerden daha az yan etkiye ve sınırlamaya sahiptir. Örneğin, ince korneaları, kuru gözleri ve diğer anormallikleri olan hastalar refraktif cerrahi geçiremezler. Miyopi, hipermetropi, astigmatizma ve düzensiz astigmatizma için tedaviye yol açabilecek çalışma, 14 Mayıs’ta Nature Photonics’te yayınlandı .

Makine mühendisliği alanında disiplin dersi veren Vukelic, “Çalışmamızın bu lazer çıktı rejimini kornea eğriliğinin invaziv olmayan değişimi veya diğer klinik problemlerin tedavisi için ilk kullanan olduğunu düşünüyoruz” diyor. Metodu, hücresel hasara ve doku bozulmasına neden olmadan kollajen dokunun biyokimyasal ve biyomekanik özelliklerini değiştirmek için bir femtosaniye osilatör kullanır. Teknik, ayarlanmış odak hacmi içinde düşük yoğunluklu bir plazmayı indüklemek için yeterli güce izin verir, ancak tedavi bölgesindeki dokuya zarar vermek için yeterli enerji iletmez.

Vukelic, “Çoklu fotoğraf görüntülemede istenmeyen bir yan etki olarak kabul edildiği düşük yoğunluklu plazma gördük.” Diyerek şöyle devam etti: “Bu yan etkiyi kolajen dokuların mekanik özelliklerini geliştirmek için uygun bir tedaviye dönüştüre bildik.”

Vukelic’in yaklaşımının kritik bileşeni, düşük yoğunluklu plazmanın indüksiyonunun kornea içindeki su moleküllerinin iyonlaşmasına neden olmasıdır. Bu iyonizasyon, kimyasal bağlar veya çapraz bağlar oluşturmak için kollajen fibrilleri ile etkileşime giren reaktif bir oksijen türü (oksijen içeren ve bir hücredeki diğer moleküller ile kolayca reaksiyona giren bir tür kararsız molekül) oluşturur. Bu çapraz bağların seçici olarak sokulması, tedavi edilen kornea dokusunun mekanik özelliklerinde değişikliklere neden olur.

Ek Açıklama 2020 01 30 230135

Tekniği kornea dokusuna uygulandığında, çapraz bağ tedavi edilen bölgelerdeki kollajen özelliklerini değiştirir ve sonuçta korneanın genel makro yapısında değişikliklere neden olur. Tedavi, kornea içindeki hedef molekülleri iyonize ederken kornea dokusunun optik olarak parçalanmasını önler. İşlem fotokimyasal olduğu için dokuyu bozmaz ve indüklenen değişiklikler sabit kalır.

ameliyatvukelic newsite a

Vukelic, “Bu değişiklikleri dikkatli bir şekilde uyarlarsak, kornea eğriliğini ayarlayabilir ve böylece gözün kırma gücünü değiştirebiliriz”  Diyerek şöyle devam etti: “Bu, şu anda hem araştırma hem de klinik ortamlarda uygulanan ve hedef materyallerin optik olarak parçalanmasına ve sonraki kavitasyon kabarcığı oluşumuna dayanan ana akım ultra hızlı lazer tedavisinden temel bir ayrılmadır.”

“Refraktif cerrahi uzun yıllardır var ve olgun bir teknoloji olmasına rağmen, alan uzun zamandır uygulanabilir, daha az invaziv bir alternatif arıyor” diyor Miranda Wong Tang Oftalmoloji Profesörü Leejee H. Suh araştırmaya dahil olmayan Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi. “Vukelic’in yeni nesil yöntemi büyük umut vaat ediyor. Bu çok daha büyük bir küresel nüfusu tedavi etmek ve miyopi salgınına hitap etmek için büyük bir ilerleme olabilir.”

Vukelic’in grubu şu anda bir klinik prototip geliştiriyor ve yıl sonuna kadar klinik çalışmalara başlamayı planlıyor. Ayrıca, kornea davranışını lazer ışınımının bir fonksiyonu olarak, örneğin küçük bir daire veya bir elips tedavi edildiğinde korneanın nasıl deforme olabileceğini tahmin etmenin bir yolunu geliştirmeye çalışmaktadır. Araştırmacılar korneanın nasıl davranacağını bilirlerse, tedaviyi kişiselleştirebilirler – bir hastanın korneasını tarayabilir ve daha sonra görüşünü iyileştirmek için hastaya özgü değişiklikler yapmak için Vukelic’in algoritmasını kullanabilirler.

Vukelic, “Özellikle heyecan verici olan, tekniğimizin oküler ortamla sınırlı olmaması – diğer kolajen açısından zengin dokularda kullanılabilmesidir.” “Ayrıca erken osteoartriti tedavi etmek için Profesör Gerard Ateshian’ın laboratuvarıyla birlikte çalışıyoruz ve ön sonuçlar çok, çok cesaret verici. İnvaziv olmayan yaklaşımımızın doku hasarına neden olmadan kollajen dokuyu tedavi etmek veya onarmak için yollar açma potansiyeli olduğunu düşünüyoruz

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');