SEKTÖREL YENİLİKLERSEKTÖRDEN HABERLER

Ticaret Odalarına Kayıt Zorunluluğu Devam Ediyor.

Oda ve Birlik yöneticilerimizin meslektaşlarımıza Ticaret Odalarına kayıt zorunluluğunuz yok Optisyen Gözlükçüler Odalarına kaydını yaptıran herkes Ticaret Odalarından kayıtlarını sildirebileceklerini söylemişlerdi. Biga Ticaret Sanayi Odası yasal olarak odalara kayıtların zorunlu olduğunu ve kayıtların silinmeyeceğini belirten resmi bir yazı paylaştı.

Yazıda “5193 sayılı Optisyenlik Hakkında Kanun kapsamında, ticaret sicil veya ticaret odası (veya ticaret sanayi odası) kayıtlarından muafiyete ilişkin bir düzenlemeye yer verilmemiştir. Diğer bir ifadeyle: optisyenlik mesleğine mensup olup aynı zamanda tacir sıfatına haiz kişilerin 5174 sayılı Kanun uyarınca kurulmuş odalara kayıt mecburiyeti bulunmaktadır. 5174 sayılı Kanun belirti bir mesleki faaliyet veya uzmanlığa ilişkin olmayıp: tacir sıfatıyla yürütülen tüm faaliyeti kapsayan genel bir kanuni vasfını korumaktadır.

Öte yandan24.05.2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Türk -Gözlükçüler Birliği Yönetmeliği’nin 5’inci maddesinin 3’üncü fıkrası şu ifadeyi içermektedir: “Odaya kayıtlı meslek mensuplarının mesleklerini icra edebilmeleri bakımından diğer kanunlara göre kurulmuş meslek odalarına kaydolmaları şartı aranmaz .” Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği tarafından hazırlanan ve yürütülen bu Yönetmelik hükmünün, bir Kanun maddesine ve dolayısıyla da 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’na aykırı olduğu açıktır. Öte yandan ilgili Yönetmeliğin, dayanağı olan 5193 sayılı Optisyenlik Hakkında Kanuna aykırı olduğu da görülmektedir Zira Yönetmeliğin 5 inci maddesinin 3 üncü fıkrasında yer bulan ifadeye yönelik bir düzenleme 5193 sayılı Kanunla, Türk Optisyen- Gözlükçüler Birliği’ne verilen düzenleme yetkisinin sınırları da aşılmıştır. ”

İfadeleri yer almıştır. ’nin konu ile ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

TCARET

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');