GÖZ SAĞLIĞISEKTÖRDEN HABERLERSGK
Trend

TBMM Gündemin de “Cam, Çerçeve, İşçilik Hizmeti Fiyatlarında İyileştirme Önerisi.”

Vural Çokal ,Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) güncellenmediğinden ve vatandaşlarımızın kaliteli sağlık hizmetinin alamadığı gibi özel sektör temsilciler ininde artan maliyetleri yüzünden zor durumda bıraktığını aktardı. Genel Kurul Konuşmasında SUT eksiklikleriyle ilgili konuşma yaptı.

  

Grubu Adına

KANUNLAR-TEKLİFLERİ (Bütçe Kanunları ile Kesin Hesap Kanunları ve Bu Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi İçin Genel kurulda söz alan Vural Çolak,  Optisyenlerin ve optik sektöründeki sıkıntılara da özellikle değinerek, yıllardan beri dokunulmayan 2013 yılı Sosyal Güvenlik Kurumu ’nin 3.3.3.A’yla ilgili maddenin (5)’inci fıkrasına göre: “Gözlük camı ve çerçevelerinin yenilenme süresi 3 yıldır. Ancak, görme bozukluğunda 0,5 diyoptrilik değişiklik olması halinde gözlük camı süresinden önce yenilenebilir.” hükmü yer almaktadır. Lütfen, burayı bana mesleğimden dolayı optisyen arkadaşlarım özellikle ilettiler, seslerini duyuramadıklarını söylediler. hak ediş süresinin üç seneden iki seneye indirilmesi vatandaşlarımıza daha iyi sağlık hizmeti sunumuna imkân verme fırsatı yaratacaktır. Çerçeve hak ediş süresinin 14 yaşına kadar olan çocuklarda bir yıla indirilerek bürokratik işlemlerin zorluklarının ortadan kaldırılması gerekmektedir.

2011 yılından beri gözlük ve çerçeve bedellerine zam yapılmamıştır. İthal çerçeve için 35 lira, yerli çerçeve için 40 lira, cam için ortalama 10-15 lira ödenmektedir. Enflasyon ve döviz artışları sebebiyle optisyenlik müesseselerinin hizmet ve işçilik maliyetleri arttığı gibi, girdi maliyetleri de katlanarak artmıştır. Kurumunuz yılda 6,5 milyon gözlük satın almakta ve kurumunuz sigortalılarına üç yılda bir ödeme yapmaktadır. Sağlık harcamaları içerisinde gözlük için ödenen bedel yıllık yüzde 0,4’ten az olup 350 milyon lira civarındadır. 2050 yılında dünyanın yarısının miyop olacağını düşünürsek insanlar sağlık açısından gözlük harcamalarına çok büyük bir bütçe ayırmak durumunda kalacaktır.

2011 yılından bu yana Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından cam, çerçeve, işçilik hizmeti fiyatlarında, meslek hakkı bedellerinde kamu imkânları da gözetilerek bir iyileştirme yapılmamıştır deyip Genel Kurulu selamlayarak konuşmasını bittirdi.

   Vural Çokal ,Sağlık Uygulama Tebliği () güncellenmediğinden ve vatandaşlarımızın kaliteli sağlık hizmetinin alamadığı gibi özel sektör temsilciler ininde artan maliyetleri yüzünden zor durumda bıraktığını aktardı. Genel Kurul Konuşmasında SUT eksiklikleriyle ilgili konuşmasına söyle devam etti.

Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) , 2009 yılından bu yana güncellenmiyor. Sayıştay raporlarında bölgem olan Akdeniz Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinin yalnızca bir yıllık döner sermaye gelir ve gider farkı 150 milyon lirayı aşmış durumda. Diğer üniversite hastanelerinin de ameliyat yapamayacak, eksik kadrolarına personel temin edemeyecek, hatta A4 kâğıdı alamayacak seviyede perişan duruma düştükleri bilinmekte. Devamlı artan enflasyon ve ülkenin genel ekonomik problemleri karşısında mali direnme kabiliyetini kaybeden üniversite hastaneleri mal ve hizmet temininde zorlanarak sağlık hizmetini veremeyecek duruma gelmiştir. Sağlık Uygulama Tebliği mali yapıdaki bozukluğun en önemli sebebidir. Sağlık Uygulama Tebliği’nde belirlenen fiyatlarda on yılı aşkın bir süredir artış yapılmadığı için giderler artarken gelirler aynı kalmaktadır. Tıbbi cihaz ve malzeme temininde yaşanan türlü zorluklar hastanelerle iş yapan özel sektör temsilcilerin durumunu da zorlaştırmaktadır. SGK’nin patronajı altında hayatta kalma mücadelesi veren üniversite hastaneleri ödemeleri düzensiz yapılan şirketlerce fahiş rakamlı ihale şartları dayatılarak ayrıca yıpratılmaktadır. Üniversite hastanelerinde sağlık ve eğitim hizmetlerinin kusursuz yerine getirilmesi de, Türkiye tıbbının dünyada hak ettiği yeri elde etmesi de SUT fiyatlarının başta komplike ve özellikle arz eden tedavi hizmetlerinin maliyetlerini kapsayacak şekilde revize edilmesine bağlıdır.

Kaynak** Tbmm Genel Kurul Konuşması 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');