SEKTÖRDEN HABERLER

Nefes Kredisi Yeniden Devrede.

TOBB'un açıkladığı Nefes Kredisi'nden hangi işletme nasıl faydalanacak?

, Tanıtım Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu. Hisarcıklıoğlu, birçok ülke salgına cevap veremezken bugün Türkiye’nin ekonomiyi nasıl normale döndürürüz diye tartışmaya başlayan ülkelerden biri olduğuna dikkat çekti.

Başkanı Hisarcıklığlu, salgının ekonomik boyutu hakkında şu açıklamaları yaptı:

-Birçok küçük işletme haftalardır kapalı durumda. İhracat, üretim, hizmet sektöründe ciddi sorunlar yaşıyoruz. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın koordinasyonunda başlayan ekonomik istikrar kalkanı kapsamında özellikle kamu bankaları tarafından kredi garanti fonu kefaletiyle finansman sağlanmaya başlandı. Vergi ertelemeleri ve kısa çalışma ödeneği uygulamasıyla şirketlerimiz bu zor dönemde yaralarına bir nebze olsun derman bulabildiler.

-Salgın sonrası küresel ekonomi yeni bir hal alacak, iş yapma biçimleri değişecek, rekabet daha da hızlanacak.

-İşletmelerimizin en büyük sorunu olan finansmanda elimizi taşın altına koymaya karar verdik. Bu ihtiyaca cevap verebilmek adına bugün itibariyle nefes Kredisini yeniden devreye aldık. Bundan önce TOBB olarak zor durumlarda 6 kez nefes kredisi projesi yapmıştık. Şimdi üyelerimize yeniden nefes olmak için yola çıkıyoruz.

-Bu projeyle birlikte bankalar ve TOBB toplam ortaya çıkardıkları kaynak 6 milyar liranın üzerinde. Proje yaklaşık bir ay önce başladı ve Hazine destekli fon desteğini aldık, alınan izinlerle yola devam ettik. Kamu bankaları da özel sektör de destek verdi bize.

-Bu destekler sayesinde 2 ay içinde küçük işletmelerimize 6 milyar üzerinde kredi imkanı sağlamış olacağız. Cirosu 25 milyon liranın altında olan küçük işletmeler, üye oldukları oda ve borsalardan alacakları üyelik belgesi ile Denizbank şubesine başvurabilecekler. TOBB sistemlerinden e-belgelerini alacaklar, 2 hafta sonra şubelerdeki yoğunluk azalınca kamu bankaları da destek verecek.

-Faiz oranı yıllık %7,5 ve bir üye azami 100 bin lira kredi kullanabilecek bu miktar illere göre 50 bin ila 100 bin lira arasında değişebilecek.

-Önemli olan nokta ise 2020 yılında ne faiz ne ana para ödemesi olmayacak, kredi kullanan üye 2021 yılında 12 eşit taksitle geri ödeme yapacak. Kredinin%80’ni Hazine destekli kredi garanti fonu kapsamında olacak. Bu proje ile istihdamın destekleneceğini umuyoruz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');