EĞİTİM ATÖLYESİGÖZ SAĞLIĞI

Miyop Nedir? Miyop Hakkındaki Gerçekler.

Bulanık görme (Miyop) salgın gibi yayınlamaya başlayan bu göz bozukluğu , asya ülkelerinde çocuklarda %80'lere varan miyop kırılma kusuru ile başı çekiyor. Araştırmalar 2050 yılında dünya da her 2 kişiden 1 miyop olacağını, ülkelerin sağlık sistemlerinde tıkanmalara neden olacağını söylüyor.

? Miyopi nedenleri?

, göz küresinin önden arkaya doğru uzamasıyla ortaya çıkar. Göz merceği  görüntüleri retinaya (gözün arkasındaki ışığa duyarlı doku) odaklamak yerine, görüntüyü retina önüne odaklar.

miyop normalmiyop

Miyobu olan insanlar iyi yakın görüşe sahiplerdir ancak uzak görüşleri zayıftır. Miyoplu kişiler genellikle bir kitap veya bilgisayar ekranını okumak için yeterince iyi görseler de daha uzak nesneleri görmek için zorlanırlar. Bazen tanı konmamış miyop  olan insanlar,  uzak mesafedeki nesneleri net olarak göre bilmek  için gözlerini zorlarlar bu da baş ağrısına ve göz yorgunluğuna sebep olur.

Göz küresi neden çok uzar?

Bilim adamları göz küresinin önden arkaya doğru neden uzadığından emin değiller . 2013 yılında uluslararası bir vizyon bilimcileri olan Refraktif Hata ve Miyop Konsorsiyumu (CREAM), miyop için 24 yeni genetik risk faktörü keşfetti. Bu genlerin bazıları  göz gelişiminde, sinir hücresi fonksiyonunda  ve metabolizma üzerinde rol oynar. Yalnız, her genin miyop riski üzerinde küçük bir etkisi vardır; bununla birlikte, araştırmacılar, daha fazla sayıda miyop eğilimli versiyonları taşıyan bireylerin, on kat daha fazla miyop riskine sahip olduğunu bulmuşlardır.

Genetik, miyopta rol oynasa da, ABD ve diğer ülkelerdeki çeşitli çalışmalarla belgelenen miyopi prevalansındaki son dramatik artış, dış mekanda geçirilen zaman eksikliği ve yakın çalışmalarda harcanan zamanın daha fazla olması gibi çevresel etkenlere işaret etmektedir. Bir bilgisayarda okuma, yazma ve çalışma gibi.

1999’da, NEI (Ulusal göz enstitüsü. ABD )tarafından finanse edilen araştırmacılar, Etiyoloji ve Refraktif Hataların İşbirlikçi Boyuna Değerlendirilmesini (CLEERE) başlattılar. Miyopinin tipik olarak geliştiği yaş aralığındaki 6 ila 14 yaş arasındaki 1200’den fazla çocuğun göz gelişimini izleyen uzun süreli bir çalışma. CLEERE araştırmacıları, dışarıda daha fazla zaman geçiren çocukların miyop olma ihtimalinin daha düşük olduğunu buldular.  Araştırmacılar açık havada zaman geçirmenin neden miyop başlangıcını önlemeye yardımcı olduğundan emin değiller. Bazıları doğal güneş ışığının göz gelişimi için önemli ipuçları sağladığını ileri sürer. Diğer araştırmacılar, normal göz gelişiminin uzak nesnelere bakmaya yeterli zaman gerektirebileceğini ileri sürüyorlar.

Yüksek miyop nedir?

Geleneksel olarak, bir göz, -6.0 diyoptri veya daha fazla lens düzeltmesi gerektiriyorsa yüksek miyopiye sahip olarak kabul edilir. Diyopterler lens gücünü gösterir. Yüksek miyopi retina dekolmanı riskini artırır . Retina, ışığa tepki olarak beyne sinyal veren gözün arka kısmındaki dokudır. Ayrıldığında, koroid denen alttaki dokudan çekilir. Koroidden alınan kan, retinayı oksijen ve besinler ile besler.

Yüksek miyopi de katarakt ve glokom riskini artırabilir . Katarakt göz merceğinin bulanıklaşmasıdır. Glokom, retinadan beyne sinyaller taşıyan optik sinire zarar veren bir hastalıktır. Bu koşulların her biri görme kaybına neden olabilir.

 

patolojik miyopi
Patolojik miyopi retina, koroid, vitröz ve skleraya zarar verebilir.

Patolojik miyop nedir?

Patolojik miyopi denilen bir durum (dejeneratif veya malign miyopi olarak da adlandırılır) bazen yüksek miyopi olan gözlerde görülür ve gözün aşırı uzaması retina, koroid, vitröz, sklera ve / veya optik sinirde değişikliklere neden olur (resme bakınız). Vitre, gözün merkezini dolduran jel benzeri bir maddedir. Sklera, gözün dış beyaz kısmıdır.

Patolojik miyop belirtileri tipik olarak ilk çocuklukta ortaya çıkar ve genellikle ergenlik ve yetişkinlik döneminde kötüleşir. Tedavi, gözün uzamasını yavaşlatamaz veya durduramamaktadır; bununla birlikte, retina dekolmanı, maküla ödemi (retinanın orta kısmındaki sıvının birikmesi), koroidal neovaskülarizasyon (anormal kan damarı büyümesi) ve glokom gibi komplikasyonlar genellikle tedavi edilebilir.

Miyop ne kadar yaygındır?

Amerikalıların yaklaşık yüzde 42’si 12-54 yaşları arasındadır, 1971’de yüzde 25’e ulaşmıştır.  Yakın zamanda yapılan bir gözden geçirme  miyop yaygınlığının etnik kökene göre değiştiğini bildirmektedir. Doğu Asyalılar en yüksek prevalansı gösteriyor ve 15 yaşındayken % 69’lara ulaşıyor. Afrika’daki siyahlar 15 yaşın altında en düşük yüzde % 5.5 oranındaydı. Kentsel ortamlardaki çocuklar, kırsal çevrelerden gelenlere göre 2 kat daha fazla miyoptur.

Miyopi nasıl teşhis edilir?

Bir göz sağlığı uzmanı tarafında ayrıntılı bir göz muayenesinden sonra  miyopi tanısı konabilir. Mümkün olduğunda, kapsamlı bir göz muayenesi, optik sinir ve retinanın yakın bir şekilde incelenmesi için gözbebekleri  genişletmek üzerek kapsamlı bir muayene edilebilir.

Miyop nasıl düzeltilir?

Miyopiyi tedavi etmenin en yaygın yolu, retinaya yeniden ışık veren düzeltici gözlük veya kontakt lenslerdir. Kontakt lensler komplikasyonlara (örneğin, kuru göz, korneal distorsiyon, immünolojik reaksiyon, enfeksiyon) neden olabilir, ancak gözlüklerin pratik olmadığı (örneğin belirli sporlar) aktiviteler için avantajlı olabilir. Kontakt lensler hijyen ve lens bakım kurallarına dikkat edildiği taktirde kullanıcı için büyük avantajlar sağlamaktar.  Bir göz sağlığı uzmanı, bir hastanın foropter denen bir cihazı kullanarak hastanın görüşünü en iyi düzelten lensleri hızlı bir şekilde belirleyebilir. Küçük çocuklarda retinoskopi denen bir teknik, göz doktorunun gerekli düzeltmeyi belirlemesine yardımcı olur. Sonuçlar bir reçete olarak yazılır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');