GÖZ SAĞLIĞILasik (Göz Çizdirme)
Trend

LASIK Sonrası Göz Kuruluğu

LASIK hastalarının% 30 ila% 50'sinin, ameliyattan bir yıl sonra devam eden kronik kuru göz komplikasyonu yaşadığını göstermektedir

 

Marguerite McDonald, MD: &8220;LASIK ile, hastalarımın yaklaşık yarısı ameliyattan sonra kuru göz şikayetleri vardı – ve bunların yaklaşık yarısında belirtiler şiddetliydi.” RefractiveEyecare.com Aralık 2005

LASIK’in en yaygın komplikasyonu göz kuruluğudur. Hemen hemen tüm hastalar LASIK sonrası kuru gözlerle karşılaşır. LASIK’ten altı ay sonra, FDA tarafından gerekli klinik çalışmalarda hastaların yaklaşık% 20’si kuru gözlerle ilgili rapor vermeye devam etmektedir. Diğer çalışmalar, LASIK hastalarının% 30 ila% 50’sinin, ameliyattan bir yıl sonra devam eden kronik kuru göz komplikasyonu yaşadığını göstermektedir. FDA, hastaların ” kalıcı olabilen ” şiddetli kuru göz sendromu ” geliştirebileceği uyarısında bulunur . Kaynak LASIK cerrahları komplikasyon oranlarını% 1 veya daha az gösterdiğinden, bu potansiyel komplikasyonu tamamen göz ardı ederler.

LASIK sonrası kronik kuru göze maruz kalan hastalar FDA ile online bir MedWatch raporu hazırlamalıdır . Alternatif olarak, telefonla bildirmek, kağıt formunu indirmek ve 1-800-FDA-0178’e fakslamak ya da 3. sayfanın altında gösterilen adrese postalamak için 1-800-FDA-1088 numaralı telefondan FDA’yı arayabilirsiniz. Bir akıllı telefon veya tablet kullanarak FDA’ya LASIK problemlerini bildirmek için MedWatcher Mobil Uygulamasını indirin . Şu anda FDA ile kayıtlı LASIK sakatlık raporlarının bir örneğini okuyun .

Edward Boshnick’in şiddetli post-LASIK kuru göz fotoğrafları. Fotoğraflar , göze floresein lekesi uygulandıktan sonra bir yarık lambadan (biyo-mikroskop) alındı .

GÖZ ÇİZDİRME (LASİK) AMELİYATI OLMAMAK İÇİN 10 NEDEN.

GLOBAL NEWS, DAİEL MOUFLİER’İN LASİK AMELİYATI TARAFINDAN  KURU GÖZÜN NASIL CEHENEME ÇEVİRDİGİNİ BİLDİRDİ .2/4/2013

 

Her gün, Daniel Mouflier hayatının en büyük hatasını düşünüyor.

” Cehennem oldu” diyor. “Nasıl yaşayacağımı yeniden öğrenmem gerekti.”

Daniel, 2011 yılının Temmuz ayında lazer göz ameliyatı geçirdi ve o zamandan beri acı bir şekilde kuru gözlere maruz kaldı.

Küresel Haberlerde Okuyun: Global News | Lazer Gözü .

LASIK hastası, Joe Tye, LASIK kuru göz hastalığı üzerine

Sol alttaki fotoğraf, 4 yıl önce LASIK olan bir hastanın gözünü göstermektedir. Kırmızı okla gösterilen koyu lekeler korneada kuru lekelerdir. Beyaz ok, LASIK kapağının kenarına işaret eder. Bir sonraki fotoğraf aynı gözü 2 saniye sonra gösterir (yanıp sönmeden), bu da gözyaşı filminin gözünde ne kadar hızlı bozulduğunu gösterir.

post lasik dry eye(900)post lasik dry eye TBU(900)

 

 

 

 

 

 

 

 

Küçük pembemsi yeşil lekeler veya leke kümeleri, artık mevcut olmayan epitelyal hücreleri temsil eder. Bir zamanlar canlı doku tarafından işgal edilen alan, göze damlatılan boya tarafından işgal edilmiştir. Kornea çevresinin etrafındaki yeşil-sarı daire, 2. sıradaki sol resimde açıkça görülebilen LASIK kanat kenarıdır. Yeşil-sarı lekeleniyor çünkü arayüz hala açık, asla tamamen iyileşmeyen bir yara gibi.

LASIK sonrası kuru göz             LASIK sonrası kuru göz

LASIK sonrası kuru göz              LASIK sonrası kuru göz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıdaki göz, 2006 yılında LASIK olan bir hastanın korneasıdır. Karanlık noktalar olarak görünen alanlar, korneanın gözyaşlarından yoksun olduğu yerlerdir. Hasta ağrı ve bulanık görme muzdarip. (Beyaz nokta, mikroskop ampulünün bir yansımasıdır.)

LASIK sonrası kuru göz

 

LASIK sonrası bir göze gözyaşı filmi ayrılıyor

Bu 4 fotoğraf serisinde LASIK sonrası bir gözdeki gözyaşı filmi “parçalanıyor”. İlk fotoğraf, hasta göz kırptıktan hemen sonra çekildi. Gözün koruyucu bir gözyaşı filmi ile anlık olarak kaplandığını unutmayın. İkinci fotoğraf, göz kırpma işleminden 2 ila 3 saniye sonra çekildi. Koyu mavi izler, gözyaşı filminin kırılmaya başladığı bölgelerdir ve göz çevreye maruz bırakılır. Üçüncü fotoğraf 5 saniye sonra ve son fotoğraf 7 ila 8 saniye sonra. (Fotoğraflarda LASIK kanat boşluğuna dikkat edin.)

gözyaşı filmi    gözyaşı kırmak 2 saniye

gözyaşı kırmak 5 saniye   gözyaşı kırmak 7 saniye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıdaki fotoğraf on beş yıl önce RK (radyal keratotomi) geçirmiş bir hastanın kornea’sını 9 yıl önce LASIK izlemiştir. RK insizyonları resimde belirgin. Kırmızı ok, LASIK kanat kenarına işaret eder. RK insizyonları gibi, LASIK kanadı asla tamamen iyileşmez. Sarı ok, LASIK sonrası kuru göz hastalığına bağlı olarak artık yaşayamayan kornea epitel hücrelerinin boyanmasına işaret etmektedir.

postRKpostLASIKdryeye

LASIK sonrası göz kuruluğu sıklığı

Toda I. LASIK ve oküler yüzey. Kornea. 2008 Eylül; 27 Ek 1: S70-6.

“LASIK sonrası en sık görülen komplikasyonlardan biri,
postoperatif 1 haftada hastaların yaklaşık% 50’sini , 1 ayda% 40’ını ve 6 ayda% 20-40’ını etkilemektedir.LASIK sonrası kuru göz genellikle
geçicidir. Bazı hastalar sonuçtan memnuniyetlerini olumsuz yönde etkileyebilecek ciddi semptomlardan şikayetçidirler. “

LASIK için FDA tarafından onaylanan 12 lazerin 2007 tarihli bir değerlendirmesi şu sonuca varıyor:

“Hastaların yaklaşık% 20’si , preoperatif kuruluktan daha kötü göz kuruluğu semptomları yaşadı .” (6 aylık operasyon sonrası veriler).
Bailey MD, Zadnik K. FDA onaylı lazerlerle miyopi için LASIK’in sonuçları. Kornea. 2007 Nisan, 26 (3): 246-54.

Bausch & Lomb Zyoptix FDA klinik çalışmasında hastaların% 31.2’si LASIK’ten altı ay sonra daha kötü veya kötü göz kuruluğu rapor etmiştir. Kaynak (sayfa 17)

Mel 80 excimer laser FDA klinik çalışmasında hastaların% 27.6’sı LASIK’ten altı ay sonra daha kötü göz kuruluğu olduğunu bildirmiştir.
Kaynak (sayfa 32)

Shoja MR, Besharati MR. LASIK sonrası miyopi için kuru göz: İnsidans ve risk faktörleri. Eur J Oftalmol. 2007 Ocak-Şubat; 17 (1): 1-6:

“Gözlerin yüzde 20’sinde LASIK tanısı konulduktan sonra 190 göze 6 ay ya da daha fazla kronik kuru göz teşhisi konuldu.”

2006 yılında Baylor College of Medicine’den araştırmacılar şunları bildirdi:

“Göz kuruluğu öyküsü olmayanlarda LASIK ameliyatı sonrası sık göz kuruluğu görülür … Her iki grupta gözlem periyodu boyunca kuru göz insidansı kademeli olarak azaldı. Genel olarak% 36.36 ve üstü grubunda% 41.18 6 ay sonra 
Am J Ophthalmol. 2006 Mar, 141 (3): 438-45.

EuroTimes, Cilt 13, Sayı 5, Mayıs 2008

Walter Sekundo, MD: “Vakaların çoğu zaman içinde gelişirken, kuru gözü olan vakaların yüzde 20’si ameliyattan altı aydan daha uzun bir süre devam ediyor.” Makaleye bağlantı oluştur

Oftalmoloji Yönetimi, Eylül 2004

Eric Donnenfeld, MD: “Yu ve ark., Hastaların% 60’ının LASIK’i takiben 1 ayda kuru göz yaşadığını ve Hovanesian ve ark., Hastaların% 50’sinin 6 ayda kuru göz semptomları geçirdiğini bildirdi.” Makaleye bağlantı oluştur

Doktor LASIK sonrası kuru göz hastalığının geçici olmadığını belirtir.

EyeWorld
Kuru göz: LASIK ile bir bağlantı?
Eylül 2005

Makaleden: Dr. Tseng ve meslektaşları, LASIK’ ameliyatı olduktan sonra bir yıldan uzun bir süredir persistan kuru gözlerden şikayet eden ancak hepsi ameliyattan önce asemptomatik olan 17 hastanın (34 göz) yıllık bir retrospektif çalışmasını gerçekleştirdi. … Dr. Tseng, kendisinin ve meslektaşlarının LASIK’i takiben kuru gözlerin geçici bir komplikasyon olmadığına karar verdiklerini söyledi. “Doğada sürekli ve uzun süredir devam ediyor…” dedi.

Makaleye bağlantı oluştur

Kuru Göz Zonasının kurucusu Rebecca Petris, “Ben sadece ihtiyaçlar için boğuşuyorum”.

Nisan 2008’de yapılan FDA duruşmasında Rebecca Petris, LASIK sonrası kuru gözlere çözüm bulmak için hasta gruplarıyla çalışmak üzere oftalmik topluluğa başvurdu.

 

LASIK sonrası kuru gözlerin yaşam kalitesinin etkisi

6/6/2008 PRK hastası, kuru göz tartışma panosunda intihar girişimini anlatıyor: 
“Başka bir yerden yorumlarınızdan, bazılarınızın bu noktaya nasıl ulaşabileceğini anlamadığını biliyorum, hatta göz ağrısının ne kadar acımasız ve korkunç olduğu da ve uykusuzluk sizi nasıl etkileyebilir? Gerçekten acıtıyor ve bunu nasıl yeneceğimi  bilmiyorum. ” bağlantı

3/16/2008 LASIK hastası kendi hayatını alırken, intihar notu ile LASIK’i suçluyor: 
“Kuru gözler ile ateşe yaklaşamaz, klimanın önünde duramaz … Göz ameliyatı hayatımı benden çaldı. çarpık görüş … kronik kuru göz … katlanılmaz ! ” İntihar notu (sayfa 6 – 8). İlgili video

LASIK hastası göz kuruluğu nedeni ile intihar ediyor: Makale’den
“Gözlerini Lasik göz ameliyatı nedeniyle yandığını bilmiyordum ya da kulak asmadım.” Terapist, Dr. Joel Rooney, Bir adam için bu komplikasyonun o yaşta ölümcül olabileceğini söylüyor. … Şimdi ailesinin anıları ve acılarını anlatan yazıları var. Kardeşi şöyle diyor: “Bir kanser gibiydi, ölümle sonuçlanamayacağınız bir ölümcül hastalık gibi ve artık bunun üstesinden gelemeyecek kadar çok acı çekiyordu” diyor. Kaynak .   İlgili video (1:40’dan başlayarak)

Ağustos 2002’de, LASIK hastası David Shell, FDA Oftalmik Cihazlar Paneli’nden önce şunları ifade etti: 
“LASIK kuru gözüm, bazı oftalmologlar tarafından küçümsencek gibi küçük bir problem değil. Bu bir sakatlık. Ağrım yüzünden gözlerimin kapatılmasından dolayı zamanın yaklaşık yüzde 10’unu kör ettiğimi tahmin ediyorum. Ameliyatım sırasında, az sayıda hastanın bu prosedürden bir komplikasyon yaşadığı söylendi. Bu sakıncalı yan etkinin nispeten yaygın olduğunu gösteren önemli kanıtlar var. ” 

Robert Latkany, MD: 
“Dünyanın dört bir yanından hastalarım var. Onlar çaresiz ve yardım için haykırıyorlar, ” dedi. “Bu sınır korkutucu. İnsanların intihar etmek istediklerini söylediklerini birçok kez duydum. Doktor, [kuru göz] sadece bir sıkıntıdır, aslında, bu hastalar gerçekten acı çekiyorlar. ” Kaynak

Judy Foreman tarafından Gözlerinize Gözyaşı Getirmek İçin Zorlanma 
Kuru Göz Sendromu “genellikle körlüğe neden olmadığından aldırış etmezler ” diyor Bethesda Ulusal Göz Enstitüsü klinik müdür yardımcısı Dr. Yaşam kalitesini bozabilir. “Her zaman göz kırpmalısın. Gözlerini açık tutamazsın. Eğer bir işin varsa, bunu yapmak zordur. ” … “ Kuru göz kimseyi öldürmez, ama bazı insanlar kendini öldürebilir ”diyen Dr. Anthony Aldave, kornea ve refraktif cerrahinin direktörüdür. UCLA’daki Jules Stein Göz Enstitüsü’nde. Kontakt lens takmayı da imkansız kılar. Kaynak

LASIK sonrası hastanın kuru gözüyle ilgili kişisel deneyimi: 
“İki yıldan fazla bir süredir (2000 yılı başlarım) lazimden sonra gözlerim yanmış, kırmızı, kanlı, tahriş olmuş ve ağrılıydı ve ne yapacağımı bilmiyorum. Gözlerimin içine koyduğum daha fazla damla daha fazla yanıyor ve tahriş oluyor ve acı veriyorlar. ” Daha fazla oku

LASIK tarafından Maj. Erik J. Rupard, MD – 21 Nisan 2008 Lasik ile yaşamak

Şu anda Irak’ta bir Askerlik Kliniğinde görev yapan hasta ve yaralı askerlere bakan bir askeri doktorum. Her ne kadar Irak Özgürlüğü Operasyonu boyunca Ordu’nun Aktif Görevli üyesiyim ve bu süre zarfında muharebe bölgesi görevlerine gönüllü oldum, bu benim ilk konuşmam. Bu zamandan önce, LASIK cerrahisi tarafından getirilen şiddetli kuru göz sendromu nedeniyle tıbbi olarak konuşamıyorum. Daha “

 

 

Aşağıdaki fotoğraf, 2002 yılında yüksek miyopi için LASIK uygulanan bir kadın hastanın korneasıdır. (Parlak beyaz nokta, mikroskop ışığının yansımasıdır.) Flep marjı korneanın etrafında görülebilir. Dairesel-zig-zag çizgilerinin olağan dışı paterni, harita-nokta-parmak izi kornea distrofisi olarak bilinen kornea distrofinin bir formunu temsil eder.. Bunlar korneal epitelyumun içinde ve altında mikrokist ve sırtlardır. Bununla birlikte, olağandışı paternin LASIK klapesinin dışında görülmediğine dikkat edin. Fotoğrafın altındaki koyu mavi lekeler ve yamalar, pre-parafin yırtılma filminin olmadığı kornea bölgelerini temsil eder. Hasta, kronik kuru gözlerden muzdarip ve güçlü bir gözlük reçete gerektiren son derece uzak görüşlü. Şu anda kornea üzerinde tonozlu ve sklera (göz beyazı) üzerinde duran sert kontakt lensler giyiyor. Bu hasta yakından izlenmelidir.

post-lasik harita-nokta-parmak izi kornea distrofisi

Matt Young. Lentikül kuru göz alanında LASIK’i yenebilir. EyeWorld, Şubat 2012 .

Makale’den: Belki de en önemlisi, LASIK kuru gözünün dört kategoriye ayrılan bir hastalık durumu spektrumu olduğunu bulmuştur: 1) Nöropatik epitelyopati, 2) Göz yaşı sıvısı instabilitesi, 3) Sinir hasarı nedeniyle gerçek sulu gözyaşı eksikliği, 4) ve nöropatik ağrı (hayalet ağrı). Tuisku, hastaların çoğunun LASIK’ten 6-12 ay sonra ilk üç  gözü kategorisine göre iyileştiğini bulmuştur. Tuisku, “Fakat nöropatik ağrı daha karmaşıktır.” Dedi.Sinirlerin rejenerasyonu 5 yıl sürebilir ve sinirler eskiye göre farklılaşır ve Dr. Tuisku’nun “anormal sinir lifleri” dediğine yol açar. Reinstein, “Sinir lifleri kanala geri döndükçe, onlar da dalıp gidiyorlar” dedi. “Başlangıçta iki ya da üçlü sinir uçları olmaktan daha fazla sinir uçları olma eğilimindedir. Şimdi göz boyunca rüzgârın bir esintisi, esinti miktarının üç katı gibi hissedilecek ve bu da gözlerin çok kuru olduğu hissine neden olacaktır .”

Makaleye bağlantı oluştur

Hakemli Dergi Makalelerinden Alıntı

“Yaşam kalitesi birkaç onaylı araştırma aracının belgelediği gibi kuru göz semptomlarından önemli ölçüde etkilenebilir. Bu kronik durumun psikolojik etkisi, hastaların fayda değerlendirmesi ile önerilmelidir. ılımlı kuru gözün kullanımının ılımlı anginanınkine benzediğini tespit eden kuru gözsüz olmak. 
Kaynak: Quinto GG, Camacho W, Behrens A. Postrefraktif cerrahi kuru göz. Curr Opin Ophthalmol. 2008 Temmuz; 19 (4): 335-41.

“Bu kişilerin psikiyatrik veya“ merkezi ağrı ”etiyolojisi olmayan“ hayalet göz ağrısı ”ndan muzdarip olduklarını anlamak önemlidir. LASİK sonrası akli depresyonun intihar konusundaki tartışması, daha fazla araştırma yapmamız gerektiğini ileri sürmektedir. Bu tedaviden sonra ağrı konusuna dikkat çekmek ve bu sorunun gerçekçi olmayan beklentiler, kötü sonuçlar veya periferik nöropatik ağrı gelişimi ile ilişkili olup olmadığını analiz etmek. ” 
Kaynak: Tuisku I, Tervo T, Belmonte C. J Kırık Cerrahı. 2008; 24: 772.

LASIK sonrası kuru göz FDA’ya bildirdi:

Yaklaşık 6 yıl önce [FDA tarafından redaksiyonda] lazer göz ameliyatı vardı. Ben günde 10 kez kaliteli göz damlası kullanmam gereken kronik kuru gözlerden muzdarip. İşlemden önce  kuru gözlere  sahip değildim. Kaynak

Miyopi ve astigmatizma yönelik bilateral lasik vardı ve operasyonda önde gelen oftalmolojik cerrahlardan biri tarafından gerçekleştirildi. Gözlüklerin sürekli kullanımını gerektiren artık refraktif hata ve astigmatizmi bıraktım. Daha da kötüsü, cerrahi, günlük yaşamdaki pek çok aktiviteyi zor ve acı verici hale getiren ve kornea epitelimi hasarlı bir durumda tutan bir doktorun “hafif” olduğunu belirtti. dört puncta. Ancak, kısmi koter ile tekrarlanan çabalar nedeniyle ve tamamen koterize edilmiş punkumun kendiliğinden açılmaya devam etmesinden dolayı, sonunda dört puntanın kalıcı olarak koter-sütür-koter uygulamasıyla kapatılmış olması gerekiyordu. Bütün söylediğim, yirmi sekiz koterizasyon prosedürüm vardı. Bu çile, ciddi ve tehlikeli bir depresyonu tetikleyen onsekiz aylık kronik şiddetli ağrıyı yarattı. Bugün altı yıldan daha uzun bir süre sonra, gözlerim hala ağrılı bir şekilde kurumaya devam ediyor ve küçük yaralanmalardan sonra bile iyileşme kapasitesi büyük ölçüde bozulmuş. Mfr adı, şehir ve eyalet: önemli değil. Tüm lasik ameliyatları kornealara zarar veriyor. Bunu biliyorsun. Kaynak

2010 yılında LASIK ameliyatı geçirdim. Prosedürden sonra 6 aya kadar kuru gözlerim olacağını doktor bana açıkladı. Ameliyattan bu yana yaklaşık 18 ay geçti ve hala kronik kuru gözlerim var. Gözlerime en az birkaç kez yağlayıcı göz damlası koyuyorum. Bunu 12 aylık kontrolümde doktora bildirdiğimde, yanıtı muhtemelen her zaman kuru gözümde oldu ve şimdi daha fazla fark ettim. Bu ameliyattan sonra kuru gözlerle hiç bir problemim olmadı. Kaynak

Ben lasik göz ameliyatı sonrası uzun vadeli olumsuz etkilerin büyüyen raporları eklemek için yazıyorum. 2002 yılında, ben lasik vardı … Ben bir nörologum ve muhtemelen daha iyi bilmeli ama izin süreci [redaksiyon] yapılan operasyonların benzer olacağını inanıyorum. Küçük bir görme bozukluğu riskini kabul ettim -halos vb. – hiç bir zaman kuru gözlerin kuru kalma riskinden hiç söz edilmiyordu. Ben yaklaşık 3 ay süren op sonrası hemen punktum tıkanıklığı gerektiren şiddetli ağrılı kuru göz yaşadım. Daha önce hiç bir kuru göz hastası yoktu ve risk faktörü yoktu – başka hiçbir ilaç kullanmıyordu -… Ancak, şu anda yıkıcı bir yıl boyunca sürekli olarak kuru göz ağrım vardı. Ben tıp mesleğindeyim ve dolayısıyla sayısız oftalmolog gördüm ve herhangi bir başarı olmaksızın tüm olağan tedavileri denedim – hap / damla / kompresler / omega-3 / steroid damlası vb. Semptomlar yeni bir ailenin ve başarılı bir kariyerin tadını çıkarmam gereken bir zamanda yaşam kalitemi mahvetti. Bunun yerine, kronik-göz ağrısına bağlı olarak herhangi bir depresyon öyküsü olmayan yüksek dozda anti-depresan gerektiren klinik olarak depresyona girdim. Her zamanki konularla ilgili olarak intihar eğilimi içerisindeydim – işkence, öfke, acı, umutsuzluk – ve şu anda işte daha uzun süre çalışmaya devam edebileceğim göremiyorum. Bunun yerine, kronik-göz ağrısına bağlı olarak herhangi bir depresyon öyküsü olmayan yüksek dozda anti-depresan gerektiren klinik olarak depresyona girdim. Her zamanki konularla ilgili olarak intihar eğilimi içerisindeydim – işkence, öfke, acı, umutsuzluk – ve şu anda işte daha uzun süre çalışmaya devam edebileceğim göremiyorum. Bunun yerine, kronik-göz ağrısına bağlı olarak herhangi bir depresyon öyküsü olmayan yüksek dozda anti-depresan gerektiren klinik olarak depresyona girdim. Her zamanki konularla ilgili olarak intihar eğilimi içerisindeydim – işkence, öfke, acı, umutsuzluk – ve şu anda işte daha uzun süre çalışmaya devam edebileceğim göremiyorum... Devamını oku

2001 yılında bir gözü önce LASIK, bir hafta sonra da bir gözü daha geçirdim. O zamandan beri kuru gözle mücadele ettim, hafif ve şiddetli bir şekilde can sıkıcıydı. Punktum tıkaçları, günlük sıcak kompresler ve doksisiklin tedavisi denenmiş olmasına rağmen, meibom bezlerim normal fonksiyona geri dönmemiştir. Tabii ki, bu yana ‘küçük’ bir LASIK ‘yan etkisi olarak kabul edilir öğrendim, büyük olasılıkla, mikrokeratom -Hansatome- ve excimer lazer -VISX cihazları tarafından verilen kalıcı sinir hasarı nedeniyle, ajansınız tıbbi olarak gereksiz amaçlar için onayladı . Daha fazla oku

“O zamandan beri 3 tane kornea erozyonum var. Geceleri gözümün içinde kurumasını önlemek için başka bir korneal erozyona neden olmak için gözümde kalın bir jel koymam gerekiyor. Damlaları, ilaç dozlarını – takviyeleri denedim – hepsi az Rahatsızlıktan kurtulmak için evime bir nemlendirici yerleştirdim. 20/20 görüşüm varken, bu durumu rahatlatmak için gözlük takmaktan memnuniyet duyarım! ” Kaynak

Lasik cerrahisine aday olduğumu söyledim – kendimi yeterince bilgilendirmedim – doktorun tavsiyesini aldım ve yaptım. Günde her gün acı çekiyorum, gecenin ortasında uyanıyorum – gözlerimi pek açamıyorum. Akut acı verici. İçme suyu olarak yapay gözyaşları şişesinden geçiyorum. Birçok pişmanlık. Kaynak

“Ameliyatı yapan ve aşağıdaki önerilere sahip olan tesise geri gitmeye devam ettim: hiçbir fark yaratmadı. Piyasadaki her damla“ damlası ”a yönlendirildi. Evde, kaset gözleri gece kapalı, güneşe çıkmayın, sigara içmeyin, restasis – 4 ay boyunca kullandı ve yardım etmediği için devam etmemesi söylendi.Şimdi geri dönmesi söylendi ve sonuçlar için 2 yıla kadar, punktum tıkanmıştı. Rüzgara girmeyin veya gözlerime hava girmesine izin vermeyin. Balık yağı hapları alın. Keten yağı hapları alın. Bilgisayarımdaki zamanımı sınırlayın. yazılım şirketi.” Kaynak

“2006 yılının başlarında lasik göz ameliyatı oldum – (bu kesin bir tarih değil), görme problemim yok, tanrıya şükür, ama sahip olduğum şey kalıcı kuru göz bozukluğudur. Kuru göz bozukluğu zaman zaman cehennemdir, çok acı verici. ve başım ağrıyor, çünkü bu tam bir gün çalışıyor, çünkü çok fazla sorun yaşıyorum çünkü havalandırma ve rüzgâr gözlerimi çok kuru ve ağrılı hale getiriyor, her zaman orada ve asla gitmiyor, kalıcı. her zaman ve takılı kalmış dört punk fişi var, ama hala kuru. Baş ağrıları geldiğinde hayatımı engelliyor ve etkiliyor .. Bu kuru göz hastalığıyla normal bir yaşam sürdürmeyi zor buluyorum, asla gitmiyor Eğer bunun olacağını bilseydim, Lasik’i hiç alamazdım, gözlüklerimle çok daha mutlu olurdum. “ Kaynak

“2005 yılında her iki göze de lasik yaptırmıştım. Bilgilendirilmiş onam formunu” bunu okudu, ama seni korkutmasına izin vermedim, bu şeyler asla olmaz. ” “Ameliyattan hemen sonra, her iki göze de şiddetli göz kuruması nedeniyle ağrım başlamıştı… Ondan fazla doktor gördüm, en geleneksel kuru göz tedavilerini denedim ve kuru gözlerden kurtulmaya çalışırken binlerce dolar harcadım. Acı ve rahatsızlık … Kuru göz belirtilerim hayatımın her yönünü etkiledi ve beni her uyanık saatte etkiledi.İşlemden sonraki ilk yıl tam bir işkenceydi. Fiziksel acı ve suçluluk nedeniyle şiddetli depresyon ve panik atak geçirdim. Lasik olmak için seçildiğini hissettim.Lazik sonucumdan önce hiçbir zaman endişe veya depresyonla ilgili bir problemim olmadı. Hayatımı kolaylaştırmak için yapılması gereken 15 dakikalık bir prosedür, şimdi yaşam kalitemi önemli ölçüde azalttı ve hayal edebileceğimden çok daha fazla karmaşıklaştı. Lasik sonucumdan dolayı ömür boyu süren göz ağrısı ve problemlerle karşılaşacağım. “Kaynak

“Lasik ameliyatı geçirdim ve hayat kalitemi bozuyordum. Şimdi son derece ağrılı kuru göz sendromu çekiyorum. Lasik ameliyatımdan önce kuru göz sendromunun ne anlama geldiğini bile bilemedim. Komplikasyonların çok çok küçük olduğunu düşündüm. şu anda kuru göz komplikasyonlarının çok büyük olduğunu düşünüyorum, bu ameliyatın bir mucize olduğunu düşünenlere karşı bir suç olduğunu düşünüyorum, sadece hayatımızın acı ile yıkıldığını öğrenmek için. Kaynak

***

LASIK sonrası ciddi kuru göz Yüzlerce rapor daha Şuna FDA web sitesinde izlenebilir Bağlantı . Ürün kodu alanında, lazerle ilişkili yaralanmalar için LZS veya mikrokeratomla ilgili yaralanmalar için HNO girin . Marka Adı alanında Intralase (Intra-LASIK, iLASIK, bıçaksız LASIK, tamamen lazerli LASIK) “IntraLase” tipi . Aramanızı özelleştirmek için tarih aralığı özelliğini kullanın.

LASIK sonrası kronik kuru gözleri bu linkte FDA’ya rapor edin: MedWatch

20/20, David Morrill tarafından 7/8/2008 önce aramadan önce yakından bakın

Makaleden: Loyd Hunnell of Walnut Creek en kötü deneyimlerden birine sahipti. 2005 yılında, Hunnell gözleriyle sorun yaşıyordu ve Lasik ameliyatı yapılmasına karar verdi. Tek görüşlü bir meseleyi denemek ve düzeltmek için bir girişim olarak başlayan şey, “yaşayan bir kabus” olduğu ortaya çıktı. Prosedür planlandığı gibi gitmedi ve birkaç yıl boyunca acı çekilmez oldu. Bir noktada, doğrudan gözlerine asit dökülmesini hissettiğini söylüyor. Bugün, meselesi bir zamanlar kadar kötü değil, ama hala ideal değil. “Gözlerimi kapadıktan dakikalar sonra gece gözlerimi kapatana kadar, gözlerimde batma, yanma, zonklama ve ağrı ve bazen yabancı cisim hissi var” dedi. “Yaptığım ameliyat ve felaketinden sonra büyük bir şişe ilaç işelerini topladım.

Makaleye bağlantı oluştur

Kuru göz hastalıkları çok gözyaşı döktü – San Diego Union-Tribune 10/4/2005

Makale: Kalamazoo, Mich., Phyllis Knapp kuru göz bakımı için karmaşık bir günlük rejim saatlerce dayanır … Kuru göz sendromu olarak bilinen malady için tedavi damla, merhem, sis, kanal tıkaçları içerir, göz kompresörleri, kapak fırçaları, nem tutucu gözlükler ve besin takviyeleri … Phyllis Knapp, ilk olarak 2000 yılında, LASIK ameliyatının vizyonunu düzeltmek için yaklaşık bir ay sonra hissettiğini fark etti. “Bir şey doğru değildi,” dedi Knapp. “Gözlerim sürekli yanıyordu. Doktor hala iyileştiğimi söyledi.” Fakat aylar ve yıllar sonra gözleri kurudu. Şimdi yüzeylerinde aşınmış alanlar var. “Kuru göz, eğer ciddi ise görüşünüzü bozacak çok şey var benimki gibi” dedi.

Makale okuyun

Editörün notu: Phyllis Knapp’un 28 Nisan 2013’te vefat ettiğini bildirdiğim için üzgünüm.

LASİK sonrası kuru gözlere neden olan nedir?

Gözyaşı filmi üç katmandan oluşur – gözyaşlarını çok hızlı bir şekilde buharlaşmasını önleyen ve gözyaşı gözyaşlarına yardımcı olan bir dış, yağlı (lipit) tabaka; kornea ve konjunktivayı besleyen bir orta (sulu) tabaka; ve gözün ıslak kalmasını sağlamak için sulu tabakayı göze yaymaya yardımcı olan bir taban (musin) tabakası. Kaynak

LASIK sonrası kuru gözlerin en olası nedeni olarak korneal sinir hasarı için araştırma noktaları. Gözyaşı üretiminde hayati bir rol oynayan kornea sinirleri, kese lazer tarafından kesilip ablasyon yapıldığında kesilir. Calvillo ve ark. Tarafından yapılan 2004 Mayo Clinic çalışması, LASIK’den üç yıl sonra kornea sinirlerinin tamamen iyileşmediğini göstermektedir.

Bazı araştırmacılar, korneal sinir hasarının göz kapağı buharlaşmalarını kontrol eden göz kapaklarından gelen göz kapaklarının açılıp kapanmasi ve yağların (meibum) salgılanmasını kontrol eden refleksleri de bozabileceğini düşünüyorlar.

LASIK sonrası kuru gözlere katkıda bulunabilecek diğer faktörler, gözyaşı filminin gözyaşı tabakasına zarar veren, halka şeklinde kornea hücrelerine zarar veren ve LASIK sonrası merkezi korneal düzleşmeye neden olan göz kapaklarının ıslanmasını engelleyen gözyaşı ıslatma ve klerensi ile sonuçlanır. Değişmiş kornea yüzeyi boyunca.

İlgili başlığa oku: Post-LASIK korneal nöropati

LASIK SONRASI KURU GÖZ ILE ILGILI TIBBI ÇALIŞMALARIN ÖZETLERI:

Lazer in situ keratomileusis öncesi ve sonrası gözyaşı filmi stabilitesinin değerlendirilmesi. 
Nepal J Oftalmol. 2011 Temmuz; 3 (6): 140-5.
Shrestha GS, Wagh S, Darak A.

Amaç: Çalışma, lazer in situ keratomileusis öncesi ve sonrası gözyaşı filmi stabilitesini ve gözyaşı sekresyonunu değerlendirmek amacıyla yapıldı.

Gereç ve yöntem: Lazer in situ keratomileusis’ten önce ve sonra toplanan 20 ardışık miyop hastası (40 göz) klinik verilerin prospektif, uzunlamasına ve karşılaştırmalı olmayan bir analizi idi. Değerlendirmeler arasında gözyaşı sekresyonu (Schirmer I ve II), flöresein gözyaşı kırılma zamanı ve oküler yüzey boyaması vardı.

İstatistik: Veri analizi için sosyal bilimler için istatistiksel paket (SPSS 10.0) kullanıldı. Gözyaşı sekresyonu ve göz yaşı stabilitesinin parametreleri, eşleştirilmiş ve eşleştirilmemiş Student t-testleri kullanılarak analiz edildi.

Bulgular: Operasyondan sonra 16.12 ± 3.90 mm olan operasyondan sonra Schirmer II yedi gün (9.5 ± 4.30 mm) ve bir ay (10.3 ± 3.06 mm, p = 0.001) azaldı. Gözyaşı filmi stabilitesi yedi gün (6.79 ± 3.05 sn, p 0.001’den az) ve ameliyat öncesi değeri (12.68 ± 2.69 sn) ile bir ay (8.03 ± 2.81 saniye, p <0.001) anlamlı olarak azaldı. % 87.5’i ameliyattan yedi gün sonra gözyaşı filmi instabilitesine (10 sn’den az FBUT) sahipti; Bir ayda% 75’e ve üç ayda% 27.5’e düşürülmüştür. Ameliyattan önce% 7.5 idi. Korneal boyanma skoru, yedi günde (1.42 ± 1. 58, p <0.01) ve bir ay (0.95 ± 1.41, p = 0.02), 0.17 ± 0.44 olan preoperatif skordan anlamlı olarak artmıştır.

Sonuç: Lazer in situ keratomileusis, gözyaşı filmi stabilitesini, Schirmer değerlerini ve en az üç ay boyunca kornea boyamasını önemli ölçüde değiştirmektedir.

Geriye dönük cerrahi kuru göz. 
Curr Opin Ophthalmol. 2008 Temmuz; 19 (4): 335-41.
Quinto GG, Camacho W, Behrens A.
Wilmer Oftalmoloji Enstitüsü, Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi, Baltimore, Maryland 21287-0005, ABD.

Gözden geçirme cerrahisi sonrası gözlenen oküler yüzey değişiklikleri ve ayrıca cerrahi tedavi sonrası gözlerde cerrahi tedavi sonuçlarının rapor edilmesi.

SON BULGULAR: Kronik kuru gözün altta yatan patolojik mekanizmasını tedavi eden ilk ABD Gıda ve İlaç İdaresi onaylı maddesi olan Siklosporin, kuru göz hastalarında ümit verici sonuçlar vermiştir. Ayrıca, topikal siklosporin ve punktum tıkanıklığının ilave bir etkisi olabilir. Lazer in-situ keratomileusis’te kornea flepleri için femtosaniye lazerler, kuru gözün daha az belirti ve semptomuna neden olur ve daha ince fleplerin oluşturulmasına bağlanabilir.

ÖZET: Kuru göz, fotorefraktif keratektomi ve lazer in-situ keratomileusis sonrası en sık görülen komplikasyonlardan biridir. Keratorefraktif cerrahinin korneal duyu sinirlerine zarar verdiği bilinmektedir. Keratorefraktif cerrahiden birkaç ay sonra kornea hissi, göz yaşı sekresyonu ve gözyaşı filmi stabilitesinde bir azalma olduğunu göstermiştir. Preoperatif kuru göz hastaları için, oküler yüzey cerrahi öncesinde uygun şekilde tedavi edilmelidir.

Refraktif Cerrahi Derneğinin Refraksiyon Cerrahisi
Dergisi Sayesinde Düşük Refraktif Hatalı Olgularda Punktal Fistlerin Etkisi 23 No. 5 Mayıs 2007
Monica B. Khalil, MD; Robert A. Latkany, MD; Mark G. Hoparlör, MD, PhD; Guopei Yu, MD, MPH

LASIK cerrahisinden sonra en sık görülen komplikasyonlardan biri olan kuru göz sendromu, postoperatif 1. ayda% 59 gibi yüksek bir oranda bildirilmiştir. LASIK’ten sonra göz kurumasına bağlı hasta memnuniyetsizliği olguların% 30’unda bildirilmiştir. Genel olarak refraktif cerrahiden sonra tüm hastaların geçici hafif göz kuruluğu yaşadığı düşünülmektedir. Hastaların% 15’inde ameliyat sonrası ortalama 3 ay süren orta derecede kuru göz görülürken,% 5’inde> / = 6 ay dayanan kronik şiddetli kuru göz görülür. Bu, korneal sinirlerin kesilmesine bağlı olarak azalan kornea hissi dahil olmak üzere birçok faktöre sekonder olabilir ve bu da gözyaşı üretiminin azalmasına neden olur. Bu durumla ilişkili hasta semptomları arasında tahriş, fotofobi, yabancı cisim hissi ve azalmış görme keskinliği sayılabilir.

LASIK sonrası miyopi için kuru göz: İnsidans ve risk faktörleri. 
Eur J Oftalmol. 2007 Ocak-Şubat, 17 (1): 1-6.
Shoja MR, Besharati MR.

AMAÇ: Hastalar lazer yardımlı in situ keratomileusis (LASIK) sonrası sıklıkla göz kuruluğu semptomları yaşamaktadır. Bu çalışmanın amacı miyop LASİK sonrası göz kuruması insidansını ve risk faktörlerini belirlemektir.

YÖNTEMLER: Bu retrospektif olgu serisinde LASIK uygulanan 190 göz göz kuruluğu için incelendi. Tüm patentler, ameliyattan önce kuru gözler için asemptomatikti. Değerlendirmeler arasında, göz kuruması, gözyaşı kırılma zamanı (TBUT), kornea boyanması, korneal duyarlılık testi ve Schirmer I testi ile ilgili subjektif şikayetler yer almıştır. Tüm değerler ameliyat öncesi ve sonrası 1 hafta, ameliyattan 1.3 ve 6 ay sonra karşılaştırıldı.

BULGULAR: Gözlerin yüzde 20’sinde LASIK tanısı konulduktan sonra 190 göze 6 ay veya daha uzun süre kronik kuru göz teşhisi konuldu. Ortalama hasta yaşı 31 ± 8 idi. Kronik kuru göz riski, daha yüksek girişimli kırılma düzeltmesi, daha büyük ablasyon derinliği ve kadın cinsiyetiyle anlamlı olarak ilişkiliydi (p = 0.001). LASIK sonrası kuruluk için subjektif skor artmıştır. Tüm parametreler için preoperatif düzeylerden en büyük değişiklik 1 haftada kaydedildi. Preoperatif seviyeye göre postoperatif 1, 3 ve 6. ayda TBUT ve Schirmer değerlerinde belirgin düşüşler vardı (p <0.05). Schirmer I testi sonucu 1 gündür, ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p> 0.05), ancak LASIK sonrası 1 hafta ve 3 ve 6 aylarda daha düşüktü (p <0.05). Korneal duyarlılık 1 ay ve 3 ayda azaldı, LASIK’ten 6 ay sonra preoperatif seviyeye döndü. Yaş, cinsiyet ve ortalama küresel eşdeğer refraksiyonun kornea duyarlılığı üzerine istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi vardı (p <0.001).

SONUÇLAR: Miyopi nedeniyle LASIK geçiren hastalar, ameliyattan en az 6 ay sonra göz yaşartıcı gözyaşı işleviyle göz kuruması oluştururlar. Yüksek refraktif düzeltme gerektiren kadınlar ve hastalar, kuru göz gelişimi için yüksek risk taşırlar.

LASIK sonrası korneal reinnervasyon: prospektif 3 yıllık longitudinal çalışma.
Ophthalmol Vis Sci’ye yatırım yapın. 2004 Kasım, 45 (11): 3991-6.
Calvillo MP, McLaren JW, Hodge DO, Bourne WM.
Oftalmoloji Bölümü, Mayo Clinic Tıp Fakültesi, Rochester, MN 55905, ABD.

AMAÇ: LASİK sonrası 3 yıl boyunca korneaya dönüşü ölçmek.

YÖNTEMLER: Miyopi düzeltmek için LASIK uygulanan 11 hastanın 11’inin korneaları, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1, 3, 6, 12, 24 ve 36. aylarda konfokal mikroskopi ile incelendi. Mevcut tüm taramalarda, sinir lifi demetlerinin sayısı ve bunların yoğunluğu (çerçeve alanı başına görünen sinir uzunluğu), yönelim (ortalama açı) ve korneadaki derinlik ölçüldü.

BULGULAR: LASİK sonrası ilk ayda subbasal sinirlerin sayısı ve yoğunluğu>% 90 azaldı. 6 ay sonra bu sinirler iyileşmeye başladı ve 2 yıl boyunca LASIK’ten önce olmayanlardan anlamlı ölçüde farklı olmayan yoğunluklara ulaştılar. 2 ila 3 yıl arasında tekrar azaldı, böylece 3 yılda LASIK öncesi sayıların% 60’ı kaldı (P <0.001). Stromal flepte LASIK sonrası çoğu sinir lifi demeti de kaybedildi ve bunlar üçüncü ayın sonunda toparlanmaya başladı, fakat üçüncü yılda orijinal sayılarına ulaşamadılar (P <0.001). Stromal yatakta (LASIK flep arayüzünün posteriorunda), sinir sayısında veya yoğunluğunda anlamlı değişiklik yoktu. Subbasal sinirler döndükçe, LASIK’ten önce oryantasyon oryantasyonu ağırlıklı olarak dikey oryantasyondan değişmedi.

SONUÇLAR: LASİK fleplerinde hem alt hem de stromal korneal sinirler yavaş yavaş iyileşir ve LASİK sonrası 3 yıl içinde preoperatif yoğunluğa geri dönmez. Subbasal sinirlerin sayısının LASIK’ten 2 ila 3 yıl sonra azaldığı görülmektedir. Rejenere subbasal sinirlerin oryantasyonu ağırlıklı olarak dikey kalır.

Bir konfokal mikroskop ile görüntülendiği gibi refraktif cerrahi (miyopik lazer in situ keratomileusis) sonra korneal morfoloji değiştirin. 
Optom Vis Sci. 2003 Ekim; 80 (10): 690-7.
Perez-Gomez I, Efron N.
Optometri ve Nörobilim Bölümü, UMIST, Manchester, Birleşik Krallık. [email protected]

AMAÇ: Bu çalışma, insan korneada miyok lazer in situ keratomileusis (LASIK) tarafından oluşturulan ve konfokal mikroskop kullanılarak yapılan morfolojik değişimlere bakmayı ve bu değişiklikler ile korneal duyarlılık arasındaki değişimi araştırmayı amaçlamıştır.

YÖNTEMLER: Santral korneaların morfolojisini ve duyarlılığını incelemek için bir Achroplan 40x / 0.75 NA immersiyon hedefi ve bir Cochet-Bonnet estetiometresi ile donatılmış bir in-vivo yarık tarama gerçek zamanlı konfokal mikroskop (Tomey ConfoScan P4, Erlangen, Almanya) kullanıldı. İlk girişte (ameliyat öncesi) altı olgunun (12 göz) ve LASIK sonrası miyopiden 1 hafta, 1 ay, 3 ay ve 6 ay sonra.

BULGULAR: Flep ara yüzeyinin önündeki keratosit yoğunluğu, ziyaretler arasında farklılıklar gösterdi (p <0.0001) ve 1 hafta, 1 ay, 3 ay ve 6 aylarda başlangıçtaki ziyaretten daha düşük bulundu. Tüm ziyaretlerde ameliyat sonrası 12 gözün 11’inde mikro sınırlar anterior sınırlayıcı membran düzeyinde kaydedildi. Ameliyat sonrası tüm ziyaretlerde tüm gözlerde yüksek oranda yansıtıcı flep ara yüzü partikülleri görüldü. Subepitelyal sinir lifi tabakası ameliyattan önce açıkça görüldü, ancak ameliyat sonrası gözlerin hiçbirinde görüntülenemedi. Ameliyattan 3 ay sonra kısa, bağlanmamış sinir lifleri gözlendi; Bunlar 6 ay sonra anastomoz bağlantılarını oluşturmak için ortaya çıktı. Cerrahi sonrası kornea duyarlılığı ilk 3 ayda azaldı ve 6 ay sonra ameliyat öncesi seviyelere indi.

SONUÇ: LASIK anterior keratosit yoğunluğunda ve ön sınır membranında mikrofolilerde azalma gösterdi ve flep arayüzünde reflektif partiküller gözlendi. LASIK cerrahisinden sonraki ilk 6 ay boyunca korneal duyarlılık deprese edildi; Bu zaman süreci bu dönemde sinir rejenerasyonunun görünümünü paralel hale getirdi. Konfokal mikroskopi, korneal morfoloji üzerine refraktif cerrahinin etkilerine ilginç yeni bilgiler sunabilir.

Miyopik LASIK sonrası kuru göz gelişimi için risk ve risk faktörleri. 
Am J Ophthalmol. 2006 Mar, 141 (3): 438-45.
De Paiva CS, Chen Z, Koch DD, Hamill MB, Manuel FK, Hassan SS, Wilhelmus KR, Pflugfelder SC.
Oftalmoloji Bölümü, Cullen Göz Enstitüsü, Baylor Tıp Fakültesi, 6565 Fannin Street, NC 205, Houston, TX 77030, ABD.

AMAÇ: Miyopik lazer yardımlı in situ keratomileusis (LASIK) sonrası göz kuruması ve risk faktörlerini belirlemek.

TASARIM: LASIK geçiren miyopisi olan, 24-54 yaş arası 35 erişkin hastanın tek merkezli, prospektif randomize klinik çalışması.

YÖNTEMLER: Belirleme ve çalışma popülasyonu: Katılımcılar LASİK’e üstün veya nazal mafsallı bir flep ile rastgele seçildi. Ameliyattan 1 hafta, 1, 3 ve 6 ay sonra değerlendirildi. Müdahale: Bir üst-menteşe Hansatome mikrokeratomu (n = 17) ya da nazal-menteşe Amadeus mikrokeratomu (n = 18) olan bilateral LASIK. Ana sonuç ölçütleri: Kuru göz için kriter toplam kornea floresein boyama skoru> veya = 3 idi. Görme keskinliği, oküler yüzey parametreleri ve kornea duyarlılığı da analiz edildi. Cox oransal-risk regresyonu,% 95 güven aralıkları ile oran oranlarını (RR) değerlendirmek için kullanıldı.

BULGULAR: Nazal ve superior-menteşe grubunda kuru göz görülme sıklığı sekiz (% 47.06), 17’si dokuz (% 52.94), 1’i 17’si (% 38.89), 18’i (% 41.18); 1 ayda 17, 16 ayda üç (% 25), 3 ayda 17 (% 17.65) ve 16 ayda altı (% 35,29) ve 6 ayda (% 35,29). Kuru göz preoperatif miyopi düzeyi ile ilişkiliydi (RR 0.88 / her bir dioptri, P = .04), lazer ile hesaplanan ablasyon derinliği (RR 1.01 / microm, P = 0.01) ve kombine ablasyon derinliği ve flep kalınlığı (RR 1.01 / microm) P = 0.01).

SONUÇLAR: Kuru göz geçmişi olmayan hastalarda LASIK ameliyatından sonra genellikle kuru göz görülür. Kuru göz gelişmesi riski preoperatif miyopi derecesi ve lazer tedavisinin derinliği ile koreledir.

Tüm metinden alıntılar:

“Nazal-menteşe grubu için kuru göz insidansı, başlangıçtaki 18’in sıfır (% 0), 1’inde sekiz (% 47.06), 1’inde 17’si (% 27.78), dörtte biri (% 25) idi. 3 ayda 16 ve 6 ayda 16 (% 31.25) 16. Üstün menteşe flebi olan gözlerde görülme sıklığı 17 (% 0), 17 (% 52.94), 17 (% 23.53), 17 (% 23.53) idi. sırasıyla 17 (% 23.53), 17 (% 41.18), 17, başlangıçta 1 hafta, 1 ay, 3 ay ve 6 aydır.

“Kuru göz insidansı her iki grupta da gözlem periyodu boyunca kademeli olarak azaldı ve 6 ayda üstün menteşe grubunda% 36.36 ve insidansın% 41.18 oranında azaldı.”

“Bu bulgulara dayanarak, hastalara LASİK sonrası kuru göz riskini geliştirme konusunda danışmanlık verilmeli …”

“Kuru göz geçmişi olmayan hastalarda lazerle destekli in situ keratomileusis (LASIK) cerrahisi sonrası genellikle kuru göz görülür.”

LASİK sonrası korneada reinnervation. 
Ophthalmol Vis Sci’ye yatırım yapın. 2002 Dec 43 (12): 3660-4.
Lee BH, McLaren JW, Erie JC, Hodge DO, Bourne WM.
Oftalmoloji Bölümü, Mayo Kliniği, Rochester, Minnesota, ABD.

AMAÇ: Korneadaki sinir lifleri, fotorefraktif prosedürlerle bozulur. Bu çalışmada, insan merkez kornealarının denervasyonu ve yeniden canlandırılması, LASIK’ten sonraki ilk yıl boyunca in vivo konfokal mikroskopiyle görüntülenen sinirlerin kantitatif, sıralı ölçümleri ile değerlendirildi.

YÖNTEMLER: Miyopi düzeltmek için LASIK uygulanan 11 hastanın 17 gözü üzerinde -2.0 D’den -11.0 D’ye geçildi. Gözler, 180 mikrometrelik bir plana sahip bir excimer laser ile tedavi edildi. Santral kornealar, LASIK sonrası 1 hafta ve 1, 3, 6 ve 12. aylarda konfokal mikroskopi ile tam kalınlıklarında tarandı. Sinir lifi demetleri, bazen dallanmış ve genellikle birkaç ardışık çerçevede ortaya çıkan parlak, iyi tanımlanmış, doğrusal yapılar olarak ortaya çıkmıştır. Ziyaret başına göz başına iki ila sekiz taramada tarama başına sinir lifi demet sayısı subbasal bölgede, tam kalınlıkta stroma, stromal flep (en ön keratosit ve flep ara yüzü arasındaki tabaka) ve stromal yatakta belirlenmiştir. (flep arayüzü ve endothelium arasındaki tabaka).

BULGULAR: Subbasal bölgede, LASIK sonrası 1 hafta boyunca sinir lifi demetlerinin sayısı% 90’dan fazla azaldı ve cerrahiden önceki tüm ameliyatlara göre anlamlı olarak daha düşüktü (P <0.001). LASIK’ten 6 ve 12 ay sonra artmış, ancak preoperatif değerin yarısından azında kalmıştır. Stromal flepte, cerrahiden sonra her zaman sinirlerin sayısı, ameliyattan önce anlamlı derecede daha azdı (P <0.001) ve 1 sene kadar anlamlı bir artış göstermedi. Stromal yatakta LASIK öncesi ve sonrası sinir ölçümleri arasında anlamlı fark bulunmadı (P = 0.24).

SONUÇLAR: Kornea flebinde LASIK sonrası subbasal ve stromal sinir liflerinin sayısı% 90 oranında azalmaktadır. LASIK’ten sonraki ilk yıl boyunca, subbasal sinir lifi demetleri kademeli olarak geri döner, ancak 1 yıl boyunca LASIK’ten önceki sayıların yarısından azdır.

Yasal Uyarı: Bu web sitesinde yer alan bilgiler, ameliyat öncesi LASIK komplikasyonları konusunda insanları uyarmak amacıyla sunulmuştur. LASIK hastalarında problem yaşayan bir doktor tavsiyesi almalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');