Sektörden Haberler

Korsan gözlükçülere kötü haber

Malatya Gözlükçüler Derneği, ‘oda’ olmak için başvurusunu TBMM’ye sundu. Başvurunun onaylanması halinde ilk işlerinin merdiven altı gözlükçülerle mücadele etmek olduğunu dile getiren Malatya Gözlükçüler Dernek Başkanı Gülali Güler, “Oda olduğumuz günden itibaren merdiven altı güneş gözlüğü satanlar korksunlar” dedi.

MUTLU SARIGÜL
Korsan güneş gözlüğü satanlar, şimdi yandı. Uzun zamandan bu yana oda olmak için mücadele eden Malatya Gözlükçüler Derneğinin başvurusu tamamlanarak, Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) sunuldu. Başvurunun Meclisten geçmesi halinde oda olarak önemli bir yaptırım güçlerinin de olacağını ifade ederek, BUSABAH gazetesine konuşan Malatya Gözlükçüler Dernek Başkanı Gülali Güler, önemli açıklamalarda bulundu. Öte yandan Başkan Güler, sağlıklı ve kaliteli bir güneş gözlüğünde bulunması gerekenleri de anlattı.
70 yıldan bu yana özlemle bekledikleri Gözlükçüler Odasının Genel Kurulunu yaptıklarını dile getiren Başkan Güler, bunun mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
“BUNDAN SONRA GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ DAHA KALİTELİ, DAHA SAĞLIKLI OLACAK”
Oda oldukları andan itibaren yaptırım güçleri olacağını belirten Başkan Güler, “Bundan sonra güneş gözlükleri daha kaliteli, daha sağlıklı olacak. Şimdiye kadar yasada herkes güneş gözlüğü satabiliyordu. Bundan böyle güneş gözlükleri optisyen gözlükçülerde satılması için gerekli çalışmalarımız olacak. İnşallah başvurumuz Büyük Millet Meclisi’nden çıkarsa herhangi bir sıkıntı yaşamayacağız. İnşallah yaptırım gücümüz de olacak. Şimdiye kadar dernektik, federasyonduk, konfederasyonduk. Ama bundan böyle Oda olacağız. Odanın da bir özelliği olmalı. Mutlaka odamızın bir yaptırım gücü olacağını düşünüyoruz. Bu yaptırım gücü halkımızın sağlığı için önemli ve gerekli. Oda olduğumuz günden itibaren merdiven altında güneş gözlüğü satanlar korksunlar. Gerek mağazalarda gerek yollarda gerek merdiven altlarında satılan kalitesiz, sağlıksız güneş gözlüklerini toplatılması yönünde karar alacağız” şeklinde konuştu.
“GÖZLERİNE YAZIK EDİYORLAR”
Kaliteli ve sağlıklı bir güneş gözlüğünde bulunması gereken özellikleri de anlatan Başkan Güler, şunları kaydetti:
“Halkımız hala güneş gözlüğü takarken ön yargıyla yaklaşıyor. Sanki birisi onu güneş gözlüğü taktığı zaman eleştirecekmiş gibi yaklaşıyor. Bunu böyle düşünmemeleri gerekiyor. Son derece sağlıklı bir güneş gözlüğü hem yazın hem de kışın önemlidir. Kar ve ışınlardan gözler mutlaka korunmalıdır. Bu çok çok önemli. Bu mevsimde takmamız gereken sağlıklı bir güneş alırken optisyen gözlükçülerden alınmasını tavsiye ediyorum. Çünkü onların sağlıksız bir güneş gözlüğü satmalarının mümkün olmadığını düşünüyorum. Ama kanun çıktıktan sonra da çok daha iyi olacağını tahmin ediyorum. Araç kullananlar gözlüklerinin polarize olması çok önemli. Çünkü parlayan bir cismi polarize gözlük ortadan kaldırır. Ayrıca içten anti-refle kaplı olması gerekiyor. Anti-refle gözlük daha önemli. Bu kaplama zararlı ışınları gözle teması engellediği için insanlarımız daha rahat edecekler. Zaten bir güneş gözlüğü almak için optisyen arkadaşlarımız gerekli bilgileri veriyorlar. Özellikle güneş gözlüğünü aksesuar olarak takan, taç olarak kullanan vatandaşlarımız var. Bu gözlükleri de ucuz yerlerden alıyorlar. Bunu hem takıyorlar hem de aksesuar olarak kullanıyorlar. Ama gözlerine yazık ediyorlar. Vatandaşlarımız bir güneş gözlüğü alırken, bir kez daha düşünmeleri gerekiyor.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');