GÖZ SAĞLIĞI

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Olunmalı?

Katarakt Ameliyatı Olmak İçin Doğru Zaman ? Amerikan Oftalmoloji Akademisi, insanların prosedürü uygulayıp uygulamadıklarını dikkate alarak insanlara yardımcı olacak ipuçları veriyor.

Kataraktları temizlemenin tek yolu – (göz merceğinin bulanıklaşması) – ameliyat olsa da, ameliyat için doğru zaman hastaya bağlıdır.

duyular 1 goz 24 goz kusurlari katarakt gorus

Katarakt , vücudun doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak ortaya çıkar. Katarakt tanısı koymak her zaman ameliyatın hemen yapılması gerektiği anlamına gelmez. Erken aşamalarda, katarakt görüşü önemli ölçüde değiştirmeyebilir ve reçeteli gözlüklerle küçük değişiklikler görüşü düzeltebilir. Ancak, katarakt zamanla olgunlaşmaya devam ettikçe , günlük yaşama müdahale edebilecek görme kaybına neden olabilirler.
Amerikan Oftalmoloji Akademisi, insanların katarakt ameliyatı için hazır olup olmadıklarını belirlemeye yardımcı olmak için düşünmeleri gereken dört sorudan oluşan bir liste hazırladı:

1.Kataraktlarınız günlük veya mesleki faaliyetlerinizi etkiliyor mu?

Kataraktın belirtileri soluk, bulanık veya sararmış görme içerir ve tek bir gözde çift görmeyi bile sağlayabilir. Kontrast ve berraklık eksikliği, iş, araba sürmek için net bir görüşe ihtiyaç duyanlar veya okumak, yemek pişirmek veya el işi gibi hobilerden hoşlananlar için zor olabilir.

2.Kataraktlarınız geceleri güvenli sürüş yeteneğinizi etkiliyor mu?

Katarakt ışıklar etrafında halelere neden olabilir ve düşük ışık ayarlarında görme zorluğuna neden olabilir, bu da geceleri güvenle sürüş kabiliyetini etkileyebilir.

3.Katarakt, zevk aldığınız açık hava etkinliklerine engel oluyor mu?

Katarakt ayrıca, koşu , yürüyüş, balık tutma , bisiklete binmek , yüzmek ve diğer birçok açık hava aktivitesinden hoşlananlar için sıkıntılı olabilecek parlama duyarlılığını da artırabilir. Ayrıca, bir noktandan başka bir noktaya görsel farklılıklara neden olabilir ve bu da ihtiyaç duyduğu mesafeyi görmesini etkileyebilir.

4.Kataraktınız ile  idare edebilir misin?

Katarakt ameliyatını olmamaya karar verenler, evlerinde daha parlak bir aydınlatma ve kontrast renkler kullanmak gibi birkaç basit araçla görüşlerini en iyi şekilde artırabilir. Polarize güneş gözlükleri ve geniş kenarlı şapka parlamayı azaltabilirken, yakın gözlükleri okumayı kolaylaştırabilir.

Katarakt cerrahı ve Amerikan Oftalmoloji Akademisi klinik sözcüsü Ravi D. Goel,

“Kataraktlar hayatınızı etkilemiyorsa, sizi gerçekten rahatsız etmeye başladığında bekleyip ameliyat olabilirsiniz” dedi.

“Ancak bulanık veya donuk görüşten etkilenenler için prosedür önemli bir yararlı etki yapabilir.”

Katarakt ameliyatı, yalnızca katarakt diğer göz hastalıkları için tedavileri gizlemediği sürece sonucun vizyonu iyileştirmesi beklendiğinde tavsiye edilir. Katarakt ameliyatını düşünenler kataraktların günlük yaşamlarını bir göz doktoruyla nasıl etkilediklerini tartışmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');