Göz Sağlığı

Hipermetrop nedir? Nasıl tedavi edilir?

Bu bilgi optisyen.tv tarafından hastaların ve ailelerinin hipermetrop hakkında genel bilgi aramasına yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Hastanın gözlerini inceleyen ve kendi tıbbi geçmişine aşina olan bir göz sağlığı uzmanı, belirli soruları cevaplayan en iyi kişidir.

Hipermetrop nedir?

Hipermetrop mercekte kırılan ışınların görme merkezinin ( Retina ) arkasına düşmesidir. Kırılan bu ışınlar gözün arka kısmında odaklanır ve bulanık görmeye neden olur. Halk arasında yakını görememe olarak nitelendirilir.

Kırılma nedir?

Kırılma, bir nesneden diğerine geçerken ışığın bükülmesidir. Vizyon, ışık ışınları kornea ve mercek içinden geçtikçe bükülür (kırılır). Işık daha sonra retinaya odaklanır. Retina, ışık ışınlarını optik sinir yoluyla beyne gönderilen mesajlara dönüştürür. Beyin, bu mesajları gördüğümüz görüntülere dönüştürür.

Refraktif hatalar nelerdir?

Kırılma kusurlarında, göz şekli ışığın retinaya odaklanmasını önler. Göz küresinin uzunluğu (daha uzun veya daha kısa), kornea şeklindeki değişiklikler veya lensin yaşlanması kırılma hatalarına neden olabilir.

Nedenleri ve Risk Faktörleri

Hipermetropi nasıl gelişir?

Hipermetrop, retina yerine retina arkasına odaklanan görüntülerde gelişir, bu da bulanık görme ile sonuçlanır. Bu, göz küresi çok kısa olduğunda ortaya çıkar, bu da gelen ışığın doğrudan retinaya odaklanmasını önler. Göz normal uzunlukta olmakla birlikte kornea ve merceğin eğrilik yarıçapında azalma nedeniyle meydana gelebilir. Kırıcılık indeksindeki değişikliğe bağlı olarak ta meydana gelir. Mercek eğriliğinin bir noktadan sonra artıramaması yakını görmede sorun meydana getirir. Yakındaki nesneleri odaklanmakta zorlanan mercek, eğimi artırmaya çalışır bir sınıra kadar eğilimini artırabilir. Bu neden göz kaslarının yorulmasıyla baş ve göz ağrısı gözlemlenir. Hipermetrop kişilerde görme kalitesi yaşla doğru orantılıdır. Genç hipermetroplar hem uzağı hemde yakını daha iyi görebilirler. Yaşa bağlı olarak uyum sürecinin kuvvetli olması görüntü kalitesini doğrudan etkilemektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte yakında meydana gelen görme kusuru uzaktada etkisini göstermeye başlar. Zamanla yorgunluk ve ağrıya neden olan hipermetrop uygun derecelerdeki gözlük veya lens desteğine ihtiyaç duyar.

Hipermetrop herkeste doğuştan varolan bir görme kusurudur. Ancak genç yaşlarda göz kaslarının daha kuvvetli olmasıyla birlikte merceğin daha esnek olması uyum sürecini kolaylaştırarak sorunun farkına varılmasını engeller. Ancak yaşın ilerlemesi ile birlikte yakını görme kusurunu kaçınılmaz olacaktır. Her dönem gitgide ilerleyen hipermetrop derecesi zamanla gözlük desteğine ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca bir görme kusuru olan hipermetropinin oluşmasında genetik faktörlerde etkili bir rol oynayabilir.

Hipermetrop için kimler risk altındadır?

Hipermetrop hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyebilir. Özellikle çocuklarda görülen hipermetrop şaşılığa ve göz tembelliğine neden olabilir. Ailelerinin hipermetropisi olan kişilerin de bu durumu alması daha muhtemel olabilir.

Belirtiler ve Algılama

Hipermetrop belirtileri ve belirtileri nelerdir?

Hipermetrop belirtileri kişiden kişiye değişir. Göz bakımı uzmanınız, durumun sizi nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Hipermetropun yaygın belirtileri ve semptomları şunlardır:

  • Baş ağrısı
  • Göz yorgunluğu
  • Şaşı
  • Özellikle yakın nesneler için bulanık görüş
  • Dikkat bozukluğu

Aksi halde tedavi edilmeyen hipermetrop okul başarısını olumsuz etkileyerek dikkat eksikliğine ve öğrenme güçlüğüne neden olabilir.

Hipermetrop nasıl teşhis edilir?

Bir göz sağlığı uzmanı, kapsamlı bir genişlemiş göz muayenesi sırasında hipermetropi ve diğer refraktif kusurları teşhis edebilir. Bu rahatsızlığı olan kişiler genellikle görme rahatsızlığı veya bulanık görme şikayetleri ile göz sağlığı uzmanlarını ziyaret ederler.

HİPERMETROP TEDAVİSİ

Öncelikle olarak mutlaka bir doktor muayenesi gerekmektedir. Kişinin hipermetrop derecesi yapılacak muayene ve testler sonucunda belirlenerek bir reçete yazılır. Hipermetrop teşhisinden sonra reçetedeki derecelere göre gözlük temin ederek daha kaliteli bir görüş elde edebilirsiniz. Gözlüğün yanı sıra lens tedavisi de oldukça tercih edilmektedir. Ancak oldukça dikkat ve titizlik gerektiren lens kullanımı, bilgisayar başında uzun süre çalışanlar için önerilmemektedir.

Uzun süre bilgisayar başında çalışanlara dikkat ederseniz göz kırpma refleksleri oldukça azalmıştır. Normalde daha sık göz kırptıkları gözlemlenen kişilerin bilgisayar başında dikkatlerini yoğunlaştırdıktan dolayı daha az göz kırptıkları görülmüştür. Bu nedenle göz kırpma refleksinin azalması gözün nemlilik oranını azaltarak gözde batma ve yanma hissi oluşturur. Yakın mesafede dikkat gerektiren işlerde çalışan, tozlu ve kirli hava koşullarında çalışanların lens kullanımı önerilmemektedir.

Son dönemlerde görme kusurlarının tedavisinde sıkça kullanılan yöntemlerden biri de lazer tedavisidir. Lazer tedavisinde elde edilen başarının yanı sıra bir süre sonra gözlük numarasına geri dönüş söz konusu olabilmektedir

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');