GÖZ SAĞLIĞI

Gözlük Takmamanın Etkileri

Artık bir moda ifadesi olarak görülen gözlükler her zamankinden daha popüler. Ancak yeni keşfedilen şöhretlerine rağmen, gözlüğe ihtiyaç duyan bazı insanlar hala gözlük takmıyor. Sebep ne olursa olsun, gözlüklerinizi takmamanın kısa ve uzun vadede ciddi etkileri olacaktır.

Gözlük kullanıcılarının en çok cevap aradığı sorular :

Gözlük takmamanın etkileri nelerdir?

Gözlük takmamak gözlerime zarar verir mi?

Gözlüklerimi takmazsam görüşüm kötüleşir mi?

GÖZLÜK TAKMAK GÖZLERİMİ İYİLEŞTİRİR Mİ?

Gözlük takmamanın kısa ve uzun vadeli etkilerini vurgulamadan önce, sıkça sorulan bir soruyu ele almak önemlidir: gözlük takmamak görüşü iyileştirmez mi?

Pek çok insan, gözlük takmamanın, kişinin görüşünü iyileştirebileceğine inanmaktadır.

Doğal görme düzeltmesi , görüşünüzü gözlük, kontakt lens, ilaç veya lazer ameliyatı olmadan doğal olarak düzeltebileceğiniz inancından kaynaklanır. Amerikan Oftalmoloji Akademisi’nin 2013 raporuna göre, doğal görme düzeltmesi yakın görüşlülüğe, ileri görüşlülüğe veya hastalığın neden olduğu diğer görme sorunlarına yardımcı olmuyor.

GÖZLÜK TAKMAMAK GÖZLERİME ZARAR VERİR Mİ?

Gözlük takmamak gözlerinize zarar vermese de bazı rahatsız edici semptomlar yaşayabilirsiniz. Semptomların şiddeti yaşınıza ve neden gözlüğe ihtiyacınız olduğuna bağlıdır.

Bulanık görme nedeniyle gözlüğe ihtiyaç duyan bir yetişkinseniz, gözlük takmamak gözlerinizi daha da kötüleştirmez, ancak gözlerinizi daha çok çalıştırır. Düzeltici gözlükler, gözlerinizin daha az çalışmasını sağlar, bu da göz yorgunluğunu ve gözlüklerinizi takmamanın diğer tüm rahatsız edici etkilerini (ihtiyaç duyduğunuzda) azaltır. En önemlisi, numaralı gözlükler net görmenizi sağlar!

Bir çocuk için gözlük takmamak da gözlerinin düzgün gelişmemesine neden olabilir. Retinaya net bir görüntü almak gözlerin gelişmesine yardımcı olur, bu nedenle görüş net olmadığında gözlerin normal şekilde gelişmesini engeller. Bu anormal gelişme baş ağrılarına ve göz yorgunluğuna neden olabilir veya uzun vadede kayma, göz tembelliği veya çok daha ciddi göz sorunlarına neden olabilir. Gözlük takmamaktan kaynaklanan göz rahatsızlıkları da öğrenme güçlüğüne neden olabilir. Bunun en belirgin belirtisi dikkat dağınıklığıdır.

Göz tembelliği veya kayma gibi görme sorunlarını düzeltmeye yardımcı olması için gözlük takan yetişkinler veya çocuklar için gözlük takmamak bu koşulların kötüleşmesine veya kalıcı bir sorun haline gelmesine neden olabilir.

Gözlük takmanın yaşı ve nedeninin yanı sıra, miyop ya da uzak görüşlü (Hipermetrop) olup olmamanız, gözlük takmamaktan kaynaklanan semptom türlerini de belirleyecektir.

UZAĞI GÖRMEYEN KİŞİLERDE GÖZLÜK KULLANMAMANIN ETKİLERİ NELERDİR?

Uzağı göremeyen insanlar ( miyopi olarak da bilinir ) uzaktaki nesneleri görmekte güçlük çekerler ve yalnızca yakındaki nesnelere odaklanabilirler. Uzağı göremeyen biri için bir gözlük reçetesi bir eksi işareti içerecektir çünkü uzaktan görmesine izin vermek için gücün gözden uzaklaştırılması gerekir.
Gözleriniz araç kullanma beceriniz için kritik öneme sahiptir ve görüşünüzdeki herhangi bir bozukluk sizi kaza yapma riskinin çok daha yüksek olmasına yol açabilir. Gözlüğünüzü takmayı unutursanız, yolda gezinirken büyük olasılıkla daha zor anlar yaşarsınız ve kaza yapma olasılığınız çok daha yüksektir. Bu özellikle geceleri veya yağmurlu koşullarda, görüş mesafesinin düşük olduğu ve sürüş sırasında normalden daha net ve daha güvenilir olması için görüşünüzün gerekli olduğu durumlarda büyük bir sorundur.

UZAK GÖRÜŞÜ (HİPERMETROP) OLAN KİŞİLERDE GÖZLÜK KULLANMAMASININ ETKİLERİ NELERDİR?

Gözler yakın çekim nesnelere odaklanmak için daha çok çalışırsa, ileri görüşlü olarak kabul edilirler. İleri görüşlü biri gözlük takmadığında, gözlerin odaklanmak için daha çok çalışması gerekir, bu da genellikle baş ağrısına ve yorgunluğa neden olur. İleri görüşlü çocukların ortak şikayeti, okumayı sevmemeleridir. Nesnelere odaklanmak için görüşlerini ayarlayabilecekler, ancak görüşleri düzeltilmezse uzun vadeli etkilere sahip olacaklar.

GÖZLÜK KULLANMAMANIN ETKILERI: DAHA VAR MI?

Gözlüğünüzü takmamanın (henüz tartışılmayan) diğer belirtileri şunlardır:

Baş dönmesi
Çift görme
Mide bulantısı
Göz kaslarının zayıflaması
Tüm bu belirtiler şunlara yol açabilir:

Odaklanamama
Daha yüksek kaza ve yaralanma riski
Sosyal ortamlarda bulunmaktan ,okumaktan hoşlanmama

GÖZLÜKLERİNİZİ TAKMAMANIZIN BİR NEDENİ VAR MI?

Gözlük takmayarak kendinize kötülük yapmayın  çünkü bunlar günlük yaşantınızı olumsuz etkileyebilir.

Gözlüklerinizi beğenmediğiniz için takmıyorsanız, ülkemiz de Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış Optisyenlik (Optik) Müesseselerin de binlerce gözlük koleksiyonu kişiliğinize uygun, size güven veren ve bütçenize uygun bir gözlük bulabilirsiniz. Gözlüklerinizin yanlış reçeteden kaynaklı kullanamıyorsanız (ve size büyük rahatsızlık veriyorsa), kesinlikle uzman bir göz hekimine başvurunuz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');