SEKTÖRDEN HABERLERGÖZ SAĞLIĞI

Gözlük takmak gerçekten daha akıllı olduğunuzu gösterebilir, büyük araştırmalar bunu söylüyor.

Bu sadece bir popüler kültürü değil - Edinburgh Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, akıllı insanların zayıf görme ile ilgili genlere sahip olma ihtimalinin % 30 olduğunu buldu.

gölzlük

takanlar size  iyi bir haberimiz var: . Nature Communications dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmada gözlük takmaya ihtiyaç duyan insanların daha yüksek zeka düzeyine sahip olduğu bulundu. Ama muhtemelen bunu zaten biliyordunuz.

Bugüne kadar yapılmış türünün en büyüğü olan bu çalışmada, ’nden araştırmacılar, İngiltere Biobank ve Charge and Cogent konsorsiyumu tarafından toplanan 16 ve 102 yaşları arasındaki 300.000’den fazla kişinin bilişsel ve genetik verilerini analiz etti. Analizleri “genel bilişsel işlev, reaksiyon süresi ve görme, hipertansiyon ve uzun ömür dahil birçok sağlık değişkeni arasında önemli genetik örtüşme” buldu. Özellikle, daha zeki insanlar, gözlük takmaları gerektiğini belirten genlere sahip olma ihtimali neredeyse % 30’udur.

Daha zeki olmak zayıf görme ile ilişkilendirilebilirken, birçok olumlu sağlık yararı ile de bağlantılıdır. Araştırmacılar bilişsel işlev ile anjina, akciğer kanseri ve depresyon da dahil olmak üzere bir dizi sağlık problemi arasında negatif bir ilişki buldular.

Elbette, bunların hepsinin basit bağlantılar değil, kesin bağlantılar olduğunu hatırlamak önemlidir. Zekanı oluşturan şeyin öznel olduğunu ve ölçülmesi imkansız olmasa da zor olabileceğine dikkat etmek önemlidir.

Yine de genetiği unutun – gözlük takmanın, ister ihtiyacınız olsun ister olmasın, insanların daha zeki olduğunu düşündüğüne dair çok sayıda ampirik kanıt var. Bazı çalışmalar gözlük takan insanların daha akıllı, daha güvenilir, çalışkan ve dürüst olduğunu algıladı. Bu yüzden birçok savunma avukatı müvekkillerini duruşmada gözlük takmaları için gözlük alır. Avukat Harvey Slovis’in New York dergisine yaptığı açıklamada : “Gözlükler, suç işleyebilecek nitelikte görünmemek için görünümlerini yumuşatıyor. Çok fazla kanıtın olduğu davalarda denedim,  müvekkilim gözlük taktı ve beraat etti. Gözlükler bir tür söylenmemiş inek savunması yaratıyor.

 

Gözlükleri sahne aracı olarak kullanan sadece savunma avukatları değil. Gözlükler, popüler kültürde,  zeki olduklarını belirtmek için stenografi olarak düzenli olarak kullanılmaktadır.

Kadınlar söz konusu olduğunda, ortaya gözlüklerini çıkaran ve güzel olan bir kadın imajı yaratılamasına karşı  Isaac Asimov’un, Cehalet Kültü adlı makalesinde harika bir eleştirisi var. Asimov, geçen yılki müteşekkir bir okuyucu tarafından tweetlendiğinde virale giden makalede, “Gözlükler tam anlamıyla gözlük değil. Onlar sadece bir sembol, zekanın bir sembolü. İzleyiciye iki şey öğretilir; (a) Kapsamlı zekanın kanıtı sosyal bir engeldir ve mutsuzluğa neden olur; (b) Örgün eğitim gereksizdir, istenildiğinde en aza indirilebilir ve sonuçta elde edilen sınırlı entelektüel gelişim mutluluğa götürür. ”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');