GÖZ SAĞLIĞI

GÖZLÜK TAKIN VİRÜSE KARŞI KORUNUN

COVID-19 öksürme, hapşırma, konuşmayla yayılan damlacıkların solunması veya virüs bulunan yüzeylere dokunduktan sonra ellerin burun, ağız ve göze götürülmesi yoluyla bulaşır. Pandeminin başından beri bir çok araştırma ve uzman görüşü gözlük kullanmanın virüsün bulaş riskini önemli ölçüde engellediğini ortaya koyuyor.

Bizde ulusal medyada yayınlanmış gözlük kullanmanın virüsü engellediğini kanıtlayan araştırmaları ve uzman görüşlerini derledik.

CNN TÜRK

Gözlük kullananlar koronavirüse 3 kat daha az yakalanıyor

603a0bcbc8c3731188e646b8
CNN TÜRK Kapak Fotoğrafı.

Hindistan’da yapılan bir araştırma koronavirüsle gözlük kullanımı arasındaki çarpıcı ilişkiyi ortaya çıkardı. Araştırma sonucuna göre gözlük kullanan kişiler kullanmayanlara göre koronavirüse üç kat daha az yakalanıyor.

Hürriyet:

Koronavirüs Sürecinde Gözlük Takın.

5f577be018c7732804f2e521
Hürriyet Gazetesi Kapak Fotoğrafı

Koronavirüse karşı göz hastaları özellikle kontakt lens kullananlar bu dönemde gözlükleriyle idare etmeli. Gözlüklerinde çok problem yoksa veya sadece hafif göz kızarıklığı varsa ve şikayetleri artmıyorsa çapaklanması, ağrısı, batması, bulanık görmesi yoksa mümkün mertebe virüs yükünün çok olduğu hastane ortamına girmekten kaçınmalı. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Göktuğ Demirci, koronavirüsle mücadele kapsamında lensten ziyade gözlük kullanarak gözlerin korunması gerektiğine dikkat çekti.”

Araştırma: Gözlük takmak Covid-19’a yakalanma riskini azaltıyor

kapak 093956
Cumhuriyet Gazetesi Kapak Fotoğrafı

Çin’de yer alan Nanchang Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışmada, günlük olarak gözlük takmanın yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanma riskini azaltılabileceği açıklandı. Bilim insanları gözlük takalanlara, genel popülasyona göre beş daha az Covid-19 teşhisi konulduğunu buldu.

Milliyet:

Gözlük kullanmak Covid-19’u engelliyor mu?

fft371 mf33141377
Milliyet Gazetesi Kapak Fotoğrafı

Çin’den çıkıp hayatımızı kökünden Covid-19 son bir yılımıza damga vurdu. “Şunu yaparsam hastalık bulaşır mı?”, “Nasıl önlem almama gerekiyor?” gibi sorulara maruz kalıyoruz sürekli. Ancak son yapılan açıklama herkesi şaşırttı. Gözlük kullananlar daha az Covid-19’a yakalanıyormuş. Peki, gözlük takanlara Covid-19 neden daha az bulaşıyor? Molatik olduğumuz konu Covid-19’un gözlüklü insanlara daha az bulaşması.

NTV

Çinli bilim insanları: Gözlük takanlara 5 kat daha az Covid-19 teşhisi konuluyor

 

b9qZpRoJQEmoI3OTauMKXA
NTV Kapak Fotoğrafı

 

Çinli bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmada, günlük olarak gözlük takan insanlara yeni tip corona virüs (Covid-19) tanısı konma oranın, genel nüfusa göre 5 kat daha düşük olduğu açıklandı.

Sabah :

Koronavirüs’te son bilgi: Gözlük takanlar daha mı şanslı

0x0 koronaviruste son bilgi gozluk takanlar daha mi sansli 1600454502567
Sabah Gazetesi Kapak Fotoğrafı

Çinli bilim insanlarının yaptığı son araştırmadan ilginç bir sonuç çıktı. Bu son dakika bilgisine göre, gözlük takan insanların koronavirüse yakalanma oranı ortalamaya göre 5 kat daha düşük çıktı. Korona virüsünün ağız ve burun gibi göz yoluyla da bulaşabildiğine işaret eden uzmanlar, göz korumasının önemine dikkat çekiyor. Bu yüzden gözlük kullananlar, Covid-19 ile mücadelede daha şanslı kabul ediliyor.

Yeni Şafak :

Yeni araştırma: Gözlük takanların koronavirüse yakalanma oranı daha az

resized 9e1a2 6b5e0ce6sssssss
Yeni Şafak Gazetesi Kapak Fotoğrafı

Yapılan bir araştırmaya göre gözlük takan insanların koronavirüse yakalanma oranları daha az. Bilim insanlarına göre gözlük göze dokunma konusunda caydırıcı etkiye sahip. Araştırmacılar gözlerin virüsün vücuda girdiği önemli bir kanal olduğunu gözlük takanların ise riski azalttığını söylüyor.

 

Sözcü Gazetesi

Gözlük takanlarda corona virüsü daha az görülüyor

IMG 20210420 222617

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Gözlük takanlarda corona virüsü hastalığının daha az görüldüğü ile ilgili bir yaklaşım söz konusu. Gözlük kullanınca maskenin üst kısmına gözlüğümüz baskı yaptığı için üstten maskenin içine partikül girmesi engelleniyor” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');