OPTİK CAMLAR

 Gözleriniz İçin En İyi Gözlük Camlarını Nasıl Seçersiniz?

 Gözleriniz için seçtiğiniz camlar gözlüğünüzden ne kadar memnun olduğunuzu belirleyecektir. Gözlük camı satın almak kolay bir iş değildir. Aslında, Tüketici Raporları dergisi yakın tarihli bir sayısında, "Camlar ve kaplamalar için o kadar çok seçenek var ki, neyi satın almaya karar verme konusunda kafanızın karışması çok doğal." diyor.

Bu satın alma rehberi, farklı türleriyle ilgili abartılardan kurtulmanıza ve ihtiyaçlarınız için en iyi özellikleri ve değeri sunan camları, kaplamaları seçmenize yardımcı olacaktır.

Doğru camlarını seçmek neden bu kadar önemlidir?

Gözlük satın alırken seçtiğiniz çerçeve hem görünümünüz hem de gözlük takarken rahatlığınız için önemlidir. Ancak seçtiğiniz gözlük camları dört faktörü etkiler: görünüm, konfor, görüş ve güvenlik.

İnsanların gözlük satın alırken yaptıkları yaygın hatalardan biri, gözlük camlarının, hammadesini ,tasarımlarını ve kaplamalarını seçerken yeterince zaman harcamamaktır.

Bu makale size gözlük camlarını akıllıca satın almak için bilmeniz gereken temel bilgileri içerir.

Aşağıdaki bilgiler Gözlükleriniz için bütün reçeteli camlar da geçerlidir miyop , hipermetrop ve / veya astigmat , daha ileri ihtiyaçlarınız için uzak görüş ve yakın görüş bir arada olan prespiyopi , Çift odaklı ,üç odaklı, multifokal , progresif camlar

Gözlük camı malzemeleri – özellikleri ve faydaları

Minarel Camlar :

Tarihte ilk görme bozukluğunun düzeltmesi için kullanılan camlardır. Tüm gözlük camları minarel camdan yapılmıştır.

Minarel camlar olağanüstü optik görüş sunsalar da ağırdırlar ve kolayca kırılabilirler, potansiyel olarak göze ciddi zarar verebilir ve hatta göz kaybına neden olabilirler . Bu nedenlerden dolayı, minarel camlar artık gözlükler için yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Plastik camlar:

1947’de Kaliforniya’daki Armorlite Lens Company ilk hafif plastik gözlük camlarını piyasaya sürdü. Bu plastik gözlük camları, “Columbia Resin 39” un kısaltması olan CR-39 adı verilen bir plastik polimerden yapılmıştır, çünkü PPG Industries tarafından 1940’ların başında geliştirilen termal kürlenmiş plastiğin 39. formülasyonudur.

Hafifliği (camın ağırlığının yaklaşık yarısı), düşük maliyeti ve mükemmel optik görüş nitelikleri nedeniyle, CR-39 plastik günümüzde bile gözlük camları için popüler bir malzeme olmaya devam etmektedir.

Polikarbonat camlar:

1970’lerin başında Gentex Corporation , güvenlik gözlükleri için ilk polikarbonat lensleri piyasaya sürdü . Bu on yılın sonunda ve 1980’lerde polikarbonat lensler giderek daha popüler hale geldi ve bugün de öyle kalıyor.

Başlangıçta Hava Kuvvetleri için kask vizörleri, bankalar ve diğer güvenlik uygulamaları için “kurşun geçirmez ” için geliştirilmiş olan polikarbonat, CR-39 plastiğe göre daha hafif ve darbeye çok daha dayanıklıdır, bu da onu çocuk gözlükleri, güvenlik gözlükleri ve spor gözlükleri için tercih edilen bir malzeme haline getirir.

Polikarbona benzer darbeye dayanıklı özelliklere sahip daha yeni bir hafif gözlük camı malzemesi , 2001 yılında gözlükler için piyasaya sürülen Trivex (PPG Industries) olarak adlandırılır. Trivex’in potansiyel bir görsel avantajı, daha yüksek Abbe değeridir (aşağıya bakın).

Yüksek indeksli plastik camlar:

Geçtiğimiz 20 yıl içinde, daha ince, daha hafif gözlüklere olan talebe yanıt olarak, bir dizi lens üreticisi yüksek indeksli plastik lensleri piyasaya sürdü . Bu lensler, CR-39 plastik lenslerden daha ince ve daha hafiftir çünkü daha yüksek bir kırılma indisine sahiptirler (aşağıya bakınız) ve ayrıca daha düşük bir özgül ağırlığa sahip olabilirler.

İşte kırılma indisi ve cam kalınlığına göre düzenlenmiş popüler gözlük camı malzemeleri (oldukça iyi maliyet göstergeleri). Minarel cam hariç bunların hepsi plastik malzemelerdir.

en iyi gözlük camı
Yukardaki bilgiler Gözlükleriniz için bütün reçeteli camlar da geçerlidir , ve / veya astigmat , daha ileri ihtiyaçlarınız için uzak görüş ve yakın görüş bir arada olan prespiyopi , Çift odaklı ,üç odaklı, multifokal , progresif camlar

Kırılma indeksi

Bir gözlük camı malzemesinin kırılma indisi , malzemenin ışığı ne kadar verimli kırdığının (büküldüğünün) göreceli bir ölçüsü olan ve ışığın malzemeden ne kadar hızlı geçtiğine bağlı olan bir sayıdır.

Spesifik olarak, bir lens malzemesinin kırılma indisi, bir havada ışık hızının gözlük camı malzemesindeki ışık hızına bölünmesiyle elde edilen orandır.

Örneğin, CR-39 plastiğin kırılma indisi 1.498’dir, bu da ışığın CR-39 plastiğinde havada olduğundan yaklaşık yüzde 50 daha yavaş hareket ettiği anlamına gelir.

Bir malzemenin kırılma indisi ne kadar yüksekse, ışık o kadar yavaş hareket eder ve bu da ışık ışınlarının daha fazla bükülmesine (kırılmasına) neden olur.

Başka bir deyişle, belirli bir gözlük camı gücü için, yüksek bir kırılma indisine sahip bir malzemeden yapılmış bir mercek, daha düşük bir kırılma indisine sahip bir malzemeden yapılmış bir mercekten daha ince olacaktır.

Mevcut gözlük camı malzemelerinin kırılma indisi 1.498 (CR-39 plastik) ile 1.74 (belirli bir yüksek indeksli plastik çeşidi) arasında değişir. Dolayısıyla, aynı reçetedeki numara (-3.00) gücü ve cam tasarımı için, CR-39 plastikten yapılmış bir cam en kalın cam olacak ve 1.74 yüksek indeksli plastik cam ise en incesi olacaktır.

Abbe değeri

Bir mercek (cam )malzemesinin Abbe değeri (veya Abbe sayısı), merceğin, içinden ışık geçerken farklı dalga boylarındaki ışığı ne kadar dağıttığının objektif bir ölçüsüdür. Düşük Abbe değerine sahip mercek malzemeleri yüksek dağılmaya sahiptir ve bu da gözle görülür renk sapmalarına neden olabilir – özellikle ışıklar nesnelerin etrafında renkli haleler olarak görülebilen optik bir hatadır.

Var olduğunda, renk sapmaları en çok gözlük camlarının çevresinden bakıldığında fark edilir. Doğrudan camların merkezinden optik bölgesinden bakıldığında daha az fark edilir.

Gözlük camı malzemelerinin abbe değerleri yüksek 59 (minaral cam) ile 30 (polikarbonat) arasında değişir. Abbe sayısı ne kadar düşükse, cam malzemesinin renk sapmasına neden olma olasılığı o kadar yüksektir.

Abbe numarası, bu kullanışlı optik kalite ölçümünü tanımlayan Alman fizikçi Ernst Abbe’nin (1840-1905) adını almıştır.

Asferik tasarım

Yüksek kırılma indisine sahip bir cam malzemesi seçmenin yanı sıra, camlarınıza daha ince ve daha çekici bir profil vermenin bir başka yolu da asferik bir tasarım seçmektir.

Mercek eğriliğinin merceğin merkezinden kenarına doğru kademeli olarak değiştiği asferik tasarımlar, mercek üreticilerinin, merceklerin optik performansını düşürmeden gözlük camları üretirken daha düz eğriler kullanmalarını sağlar.

Çünkü asferik camlar geleneksel (küresel) mercek tasarımları daha düz, daha iyi bir görünüm için, takan kişinin gözlerinin daha az küçültme ve büyütmeye neden olur. Bazı durumlarda, asferik tasarımlar ayrıca kullanıcının çevresel görüşünün netliğini de iyileştirir.

Çoğu yüksek indeksli plastik camlar, hem görünümünü hem de optik performansını optimize etmek için asferik tasarımlarla yapılır. Polikarbonat ve CR-39 camlarda, asferik tasarım genellikle camların maliyetini artıran bir seçenektir.

Minimum merkez kalınlığı (veya kenar kalınlığı)

FDA’nın ve beli medikal ilaç denetim otoritelerinin bir camın ne kadar bir indisi ve darbe direnci olması gerektiği ile ilgili yönergeleri vardır, bu nedenle bir optik laboratuvarın camınızı beli bir oranda inceltebilir.

Miyopiyi düzeltmek için kullanılan (içbükey) camlarda, camın en ince kısmı ortada bulunan optik merkezdir. İleri (hipermetropi)görüşü düzelten (dışbükey) camlarda en ince kısm kenarlarıdır.

Üstün darbe dirençleri nedeniyle, miyopiyi düzelten polikarbonat ve Trivex camlar, sadece 1,0 mm’lik bir merkez kalınlığına üretilebilir ve yine de FDA darbe direnci standardını geçebilir. Diğer malzemelerden yapılan miyopi düzeltici camların standardı geçmesi için genellikle merkezi daha kalın olması gerekir.

Gözlük çerçevelerinizin boyutu ve şekli, özellikle yüksek bir göz numaranız varsa, camlarınızın kalınlığını da etkileyecektir. Daha küçük, göz bebeklerinizin iyi ortalanmış bir çerçeve seçmek, seçtiğiniz cam malzemesinden bağımsız olarak gözlük camlarınızın kalınlığını ve ağırlığını önemli ölçüde azaltabilir.

Genel olarak, reçeteniz için en ince camlar, küçük bir çerçeveye takılan yüksek indeksli bir malzemeden yapılmış asferik camlar olacaktır.

Gözlük camı koruyucu özellikleri

En rahat, dayanıklı ve en iyi görünen gözlükler için aşağıdaki koruyucu özellikleri esas alınarak düşünülmelidir:

Çizilmelere dayanıklı kaplama:

Tüm hafif gözlük camı malzemeleri (tabloya bakın), mineral camlara göre önemli ölçüde daha yumuşak ve çizilmelere ve aşınmaya daha yatkın yüzeylere sahiptir. En yumuşak gözlük camı aynı zamanda darbeye en dayanıklı olanıdır: polikarbonat. Ancak tüm plastik ve yüksek indeksli plastik camlar, yeterli lens dayanıklılığı için fabrikada uygulanan bir çizilmelere dayanıklı kaplama gerektirir.

Günümüzün modern çizilmelere dayanıklı kaplamaların çoğu (sert kaplamalar da denir) gözlük camlarınızı neredeyse cam kadar çizilmeye karşı dayanıklı hale getirebilir. Ancak gözlüklerinize hor davranıyor veya çocuklarınız için gözlük satın alıyorsanız, çizilmelere karşı dayanıklı camlar hakkında bilgi alın.

Yansıtıcı engeleyen kaplama(Antrefle):

Yansıma önleyici (AR) (Antrefle)kaplama, tüm gözlük camlarını daha iyi hale getirir. AR( Antrefle) kaplamalar, özellikle geceleri kontrastı ve netliği azaltan camlardaki yansımaları ortadan kaldırır. Ayrıca gözlük camlarınızı neredeyse görünmez kılarlar, böylece daha iyi göz teması kurabilirsiniz ve sizin ve karşınızdaki kişiler gözlük camlarınızdaki yansımalardan rahatsız olmazsınız. AR (Antrefle)kaplamalı camların fotoğraflarda parlama olasılığı daha azdır.

Antrefle kaplama , yüksek indeksli gözlük camlarını seçerseniz özellikle önemlidir, çünkü bir cam malzemesinin kırılma indisi ne kadar yüksekse, camlar o kadar fazla ışığı yansıtır. Aslında, yüksek indeksli lensler CR-39 lenslere göre yüzde 50’ye kadar daha fazla ışığı yansıtabilir ve AR kaplama uygulanmadığı sürece önemli ölçüde daha fazla parlamaya neden olabilir.

UV engelleyici :

Bir kişinin yaşamı boyunca güneşin zararlı ultraviyole (UV) radyasyonuna kümülatif maruz kalma, katarakt ve makula dejenerasyonu gibi yaşa bağlı göz problemleriyle ilişkilendirilmiştir.

Bu nedenle insanlar erken çocukluk döneminden itibaren gözlerini UV ışınlarından korumalıdır. Neyse ki, polikarbonat ve neredeyse tüm yüksek indeksli plastik gözlük camları, cam malzemesinin emici özellikleri nedeniyle yüzde 100 UV korumasına sahiptir.

Ancak CR-39 plastik camları seçerseniz, bu lenslerin diğer lens materyallerinin sağladığı eşit UV korumasını sağlamak için ek bir kaplamaya ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Fotokromik camlar:

Bu cam bakımı, gözlük camlarının güneşin UV ve yüksek enerjili görünür (HEV) ışık ışınlarına yanıt olarak otomatik olarak kararmasını ve ardından iç mekanda hızla net (veya neredeyse berrak) duruma dönmesini sağlar. Fotokromik camlar hemen hemen tüm cam malzemeleri ve tasarımlarında mevcuttur.

Gözlük camı ve gözlük maliyeti

Seçtiğiniz gözlük camı ihtiyacınız olan cam tasarımına bağlı olarak, en yeni tasarımcı, marka çerçevelerini seçseniz bile gözlük camlarınız seçtiğiniz çerçeveden daha pahalıya mal olabilir.

Peki gözlüklerin ne kadara mal olacak? Söylemesi zor.

Gözlükleriniz için ödeyeceğiniz miktar, görsel ihtiyaçlarınız, moda arzularınız gibi faktörler ile birlikte maliyetini belirleyecektir.

Yüksek kaliteli tasarımcı çerçeveleri ve birinci sınıf yansıma önleyici kaplamalı asferik, yüksek indeksli progresif gözlük camları seçerseniz, gözlüklerinizin maliyetinin 4000 TL yi aşmasının olağandışı olmadığını unutmayın.

Öte yandan, çocuğunuzun hafif miyopi için polikarbonat-Trivex – 1.6 indisi olan ilk reçeteli gözlüklerini satın alıyorsanız, çizilmeye karşı dayanıklı , kaliteli gözlükler için maliyeti 1200 TL çok daha yakın olacaktır.

En iyi gözlük camını elde etmek için, düşündüğünüz ürünlerin özelliklerini ve faydalarını anlamak ve saygın bir göz doktoru ve / veya gözlük perakendecisinin (- ) yardımıyla akıllıca seçim yapmak çok önemlidir .

Gözlük camı satın alırken uzman tavsiyesi alın

Gözlük camı satın almak göz korkutucu görünebilir, ancak öyle olmak zorunda değil. Önemli olan, güvenebileceğiniz kaynaklardan doğru, tarafsız gözlük camı bilgileri almaktır. Yakınınızda bir Optisyen- Gözlükçü veya göz doktoruna danışarak isabetli karar verebilirsiniz.

Gözlüğünüzle ilgili en yüksek memnuniyeti sağlamak için, bu kılavuzu kullanmanın yanı sıra, Tüketici Raporlarında belirtilen şu tavsiyeyi izleyin : Göz muayeneniz sırasında, göz doktorunuza, özel ihtiyaçlarınız ve gözlük reçeteniz için hangi gözlük camlarının ve lens tedavilerinin en iyi olduğunu sorun .

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');