GÖZ SAĞLIĞI

En İyi Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir: Dikkate Alınması Gereken 6 Kural

Bu yazı, zararlı UV ışınlarından en fazla korumayı sağlayan güneş gözlüklerini satın almak için ipuçları sunuyor.

Güneş gözlüklerinin güneşli günlerde görmeyi kolaylaştırdığını herkes bilir. Bununla birlikte, dünyanın önde gelen göz doktorları ve cerrahlarının bulunduğu oftalmoloji derneklerine göre, doğru güneş gözlüklerini takmak, ultraviyole () ışınlarının kısa ve uzun vadeli göz hasarına neden olmasını önlemek için en iyi savunma aracıdır.

Çalışmalar, güneşten biriken ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın, dünya çapında körlüğün önde gelen nedenlerinden biri olan katarakt riskini, pterjiyum ve çeşitli göz kanseri türlerini artırabileceğini göstermiştir .

Sadece birkaç saatlik yoğun UV maruz kalmak bile fotokeratit olarak bilinen geçici körlüğe neden olabilir . Herkes bu durumlardan potansiyel olarak mustarip olsa da, çocuklar ve açık renkli gözleri olan kişiler özellikle dikkatli olmalıdır çünkü gözleri güneş ışınlarının zararlarına daha duyarlı olabilir.

 

 UV Güvenliğini desteklemek, halkın gözlerini güneşten daha iyi korumasına yardımcı olmak için satın alırken dikkate alınması gereken önemli faktörlerin bir listesini paylaşıyoruz:

 

1)% 100 UV koruma sağladığından emin olun .

Gözlerinizi korumak için güneş gözlüğü alırken aramanız gereken en önemli şey, UV ışınlarının yüzde 100’ünü engellediğini gösteren bir etikettir. Ancak, bir ankete göre güneş gözlüğü satın alan insanların yarısından azı camların gözleri ultraviyole ışıktan koruyup korumadığını kontrol etme zahmetine giriyor.

2)Daha büyük, daha iyidir .

Güneş gözlüklerini büyük ve yüzünüzü saran modeller seçerseniz daha fazla UV’ye karşı koruma sağlaya bilirsiniz.

3)Daha koyu güneş gözlüğü camları daha iyi koruma sağlamaz.

Çok koyu camlar havalı görünse de, daha fazla UV ışınını engellemezler.

Renk önemli değildir. Bazı güneş gözlükleri kehribar, yeşil veya gri camlardan olabilir. Daha fazla güneşi engellemezler ancak kontrastı artırabilirler, bu da sporcular için faydalı olabilir.

4)Polarize camlar UV’yi değil parlamayı keser.

Polarizasyon, su veya kaldırım gibi yansıtıcı yüzeylerden gelen parlamayı azaltır. Bu güneşten daha fazla koruma sağlağı anlamına gelmez, ancak araba kullanırken veya deniz kenarındaki aktiviteleri daha güvenli veya daha keyifli hale getirebilir.

5)Gözlük maliyeti satın almada önemli bir faktör olmamalıdır.

Güneş gözlüklerinin iyi çalışması için çok paraya mal olması gerekmez. Yüzde 100 UV engelleme olarak işaretlenen uygun fiyatlı güneş gözlükleri daha pahalı seçenekler kadar etkili olabilir.

6)Kalite standarttı kontrolü ve ürün güvenliği.

Alacağınız güneş gözlüğünün CE işaretlemesine sahip olmasına dikkat edin. Orijinal ürün olduğunu beklentilerinizi karşılayan güven ile satın alma yapacağınız noktalar ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış (Optisyenlik Müessesesi) mağazalarıdır. Yakın zamanda Avrupa Parlamentosu Tıbbi Cihaz ve Kişisel Koruyucu Donanım mevzuatlarında değişikliğe gidildi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Avrupa Birliği uyum yasası kapsamında ülkeye girişi olan güneş gözlüğü ve parçalarını denetim ve testlerine başladı. 1 kaç yıl sonra Piyasa Denetim ve Gözetim makanizmasınında çalışmaya başlaması ile birlikte sokakta, işporta da ve tekstil perakende mağazalarında artık güneş gözlüklerini göremeyebilirsiniz.

 Bonus (+)

“Güneş gözlüğü alışverişi yaparken, bazı insanlar güneşten korunma yerine görünüşe odaklanıyor” . Bu nedenle, güneş gözlüğü camlarının %100 UV ışınlarını engellediğini doğrulayan bir etiket veya çıkartma olup olmadığını kontrol etmenizi her zaman tavsiye ediyoruz. Bu küçük görünen adım, gerçekten gözlerinizi görme ve göz sağlığınızı etkileyebilecek ciddi rahatsızlıklardan korumaya yardımcı olabilir. “

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');