SEKTÖRDEN HABERLER

ÇALIŞMA İZİN BELGESİ İÇİN NASIL BAŞVURU YAPILIR?

İçişleri Bakanlığı'nın 29.04.2021 yayınladığı genelge ile suistimallerin önüne geçmek için muaf tuttulan işletmelerde çalışanlar için e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığı'nın portalından e-başvuru yaparak çalışma muafiyet izin belgesi alma zorunluluğu getirildi

Bakanlığın daha önce vermiş olduğu izinler 02.04.2021tarihine kadar geçerli olacak. Sistemin yoğunluğu nedeni ile izin belgesi şuanda alınamıyor.

E-Devlet Çalışma İzin Belgesi Almak İçin Tıklayınız!

Sistemin yoğun olması nedeni ile izin belgesi alamayanlar iş yerlerini açmayacak mı ?

İçişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada sisteme giriş yapamayanlar ekteki belgeyi doldurup kullanabilecekler.

Belge linki için tıklayınız.

 Uyarı

Başvuruda bulunacak çalışanın e-başvuru sistemini kullanımında oluşabilecek problemler, sistemsel yoğunluk, erişim hatası gibi geçici durumlar nedeniyle zamanında görev belgesi alınamaması durumunda bir defaya mahsus olmak ve en fazla üç gün için geçerli olmak kaydıyla Ek-1’de örneği sunulan görev belgesi formu manuel olarak doldurularak çalışan ve işyeri/firma yetkilisi tarafından imzalanmak suretiyle düzenlenebilecek. e-başvuru sitemi üzerinden veya zorunlu hallerde manuel olarak düzenlenen görev belgeleri kapsamında;

İşyeri/firma yetkilisi, imza altına aldığı belgede belirtilen kişinin yetkilisi olduğu işyerinde/firmada çalıştığı, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında zorunlu bir amaçla işyerinde olması gerektiği bilgisinin doğruluğundan, Hakkında görev belgesi düzenlenen kişi ise kendisi ile ilgili bilgilerin doğruluğundan ve sokağa çıkma kısıtlaması sırasında muafiyet nedeni ile buna bağlı olarak zaman ve güzergahla sınırlı davranmaktan, sorumlu olacak.

Belirtmiş olduğunuz işyeri güzargâhının dışında denetimlere denk gelirseniz cezai işlem uygulanacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');