SEKTÖRDEN HABERLER

Bağımsız Gözlükçüleri Bekleyen Tehlike.

Yeni global dünya düzeni içerisinde toplumun alış veriş alışkanlığı üzerinde ciddi değişiklikler yapılıyor. Büyük sermayeler , reklam ve kurumsallaşma alanında toplumu etkisi altına alarak yaptıkları yönlendirmeler ile pazar paylarını büyütürken,işletme ana kuralı olan büyüme döngüsünü de hızla sürdürüyorlar.

Bu büyüme bir yandan organik diğer yandan satın almalar ile yapılıyor LuxotticaEsillor‘un GrandVision satın alması, bugün Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde mağazaları olan Almanya’nın gözlük pazarının en büyük pay sahibi Fielmann, İspanya’da mağaza zinciri olan Óptica & Audiología Universitaria satın aldı.
Bu büyüme döngüsü bir girdap hâlini almış bağımsız gözlükçüleri içine alıp yok etmek üzere, bağımız gözlükçüler için çember gün geçtikçe daralıyor. Uluslar arası arenadaki bu el değiştirmeler rekabeti değil tekeleşmeyi getirdiğini unutmamak gerekiyor.

Zincir optik mağazalarından Alman Fielmann , İspanyol optik zincirini devir aldı

böylece yeni bir pazara girdiğini açıklandı. Devir alma işlemi yıl sonundan kısa bir süre önce netleşti. Fielmann AG, İspanyol optik zinciri Óptica & Audiología Universitaria’nın yüzde 80’ini devir alıyor ve 15 Avrupa ülke pazarına açıyor. Hamburg merkezli Fielmann’a  göre, bu işlem şirketin uluslar arası bir firma olma yolunda sistematik olarak teşvik etmek için atılmış bir adım.

images 15
İspanya’da Universitaria optik mağazası

 

Óptica & Audiología Universitaria, yaklaşık yılda 400.000 gözlük ve 100 milyon Euro’nun üzerinde satış (2019 mali yılı) ile Avrupa kıtasındaki en büyük dördüncü , pazardaki üçüncü büyük optik mağazaları zincirdir. Aile şirketi, şu anda toplamda 80 mağaza işletmekte ve İspanya’da 1.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir. İspanya pazarını sert bir şekilde vuran Corona krizi sırasında bile şirket mevcut mali yılda pazar payını genişletmeyi başardı. Handelsblatt gazetesine göre satın alma fiyatının 185 milyon euro civarında olması gerekiyor.

 

Fielmann Grubu,  “Óptica & Audiología Universitaria ile, müşteri odaklı , yüksek kalitede kalifiye çalışanları, mükemmel bir fiyat-performans oranı ve pazarda benzersiz olan üretkenliği ile İspanya’nın önde gelen şirketlerinden birini devralıyoruz.”  Diye bildiridi. Fielmann AG CEO’su Marc Fielmann, hedeflenen sinerjiler sayesinde Óptica & Audiología Universitaria’nın büyümesini daha da hızlandıracak, uzun vadede 900.000  adet gözlük satışı ve 250 milyon euro ciro elde edeceğiz ”dedi. İspanyol zincir mağazası önümüzdeki yıl on yeni lokasyonda yeni mağazlar  açmayı planlıyor. Uzun vadede, 200’den fazla lokasyonda ve İspanya’da pazar liderliğinin devralınması planlanıyor. Fielmann yerel operasyonel işlere müdahale etmek istemiyor, bunun yerine stratejik konular, tedarik zincirleri, dijitalleştirme ve satın alma ile ilgileniyor. Fielmann, 2021’de uluslararası genişlemesine devam etmeyi ve bir kez daha yeni bir pazara girmeyi planladığını, bu strateji, İspanyol Optica & Audiología Universitaria’da olduğu gibi, organik büyüme veya satın almalar yoluyla sonraki yıllarda uygulanacağını , öngörülebilir gelecekte kıta Avrupası’nda pazar lideri olma hedefiyle hareket ettiklerini bildirdi.

Kaynak.https://www.doz-verlag.de/news/fielmann-uebernimmt-spanische-optikerkette

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
); ga('require', 'linkid'); ga('send', 'pageview');